RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiye'nin İlk ve Tek Renault 9-11 Kulübü
Zaman: Cum May 25, 2018 6:41 am

Tüm zamanlar UTC

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 105 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: 2014 Dacia Logan MCV
MesajGönderilme zamanı: Pzt Haz 29, 2015 3:57 pm 
Kullanıcı avatarı

Bugün aracı gördüm. Henüz kullanamadım yol yorgunuydum babam beni otogardan alıp eve bıraktı sonra direk işe gitti. İftardan sonra bir turlayacağım. Gündüz vakti de müsait bir zamanda fotoğraflarını paylaşırım.

İlk izlenimlerime gelirsek: Motor sessiz ancak yalıtım berbat. İçeri motor sesi geliyor. Yol ve rüzgar sesi normal seviyede. Sessiz bir araba sayılmaz. Açıkcası ben yalıtım takıntılı bir insanım ve yalıtımını beğenmedim. Çok rahatsız edici değil ancak uzun yolda yorar. Birde motor dizel gibi çalışıyor. LPG enjektörlerinden dolayı herhalde. Babam klimanın çekişe hiçbir etkisinin olmadığını söylüyor. En çok korktuğum buydu. 1.2 LPG'li motor birde üstüne klimayı açtı mı bayılır mı bu araba diye merak ediyordum bir değişiklik olmuyormuş. Klima güzel üflüyor. Aynı olay 1.2 Corsa'da da var. Herhalde bu araçların klima kompresörü elektrik destekli.

Torpidoda aydınlatma yok ancak büyük bir torpidosu var. Malzemeler komple sert. Araçta hiçbir kalite hissi yok. Zaten fiyatı, segmenti ve konumu dolayısıyla kaliteden çok işlevsellik hedef alınmış. İşlevsellik olarak ise güzel. Alçak bir sürüş hissi var. Yan aynalar manuel ve malesef hiçbir şekilde elektrikli ayna alamıyorsunuz.

Konforu güzel. Süspansiyonlar orta sertlikte. R9 kadar yumuşak değil. Araç fazla yatmıyor. Güven hissi veriyor.

Orta konsoldaki cam kumandaları ve far kolundaki korna ile R9'a da göz kırpıyor :)

Başa Dön

Mesaj Başlığı: 2014 Dacia Logan MCV
MesajGönderilme zamanı: Pzt Haz 29, 2015 9:33 pm 
Kullanıcı avatarı

Konum: İzmir / 2004 Peugeot 206 XT / Araç Kiralama Danışmanı / Yaş:33
Bizede symboller ilk geldiğinde en çok yadırgadığım kornası ve aynalarıydı :)
Güle güle güzel günlerde kullanlılsın

Başa Dön

Mesaj Başlığı: Re: 2014 Dacia Logan MCV
MesajGönderilme zamanı: Pzt Haz 29, 2015 9:55 pm 
Forum Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

İyi günlerde kullanın, 1,2 motor için ben senle aynı fikirde olamayacağım clio grandtour için bizimkinde maalesef performans kaybı oluyor. belki 2015 de motoru daha da iyileştirmişlerdir

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Pzt Haz 29, 2015 11:08 pm 
Kullanıcı avatarı

Bugün kullandım biraz. Araba hızlanıyor mu? Hızlanıyor ancak ivmelenmiyor. Performansı bana göre yetersiz. Babama göre yeterli.

Birde R9'dan sonra çok hissiz geldi. Araba sanki kendi kendine gidiyor gibi :) Klimayı biraz denedim rolantide. Rolanti düşüyor demekki elektrik destekli değil. Bir ara daha detaylı kullanırım. Hala alışamadım arabaya.

İç aydınlatmayı merkezi kilitlere bağlamışlar. Güzel olmuş. Kilidi açtığınızda iç aydınlatma çalışıyor. Beklemediğim birşeydi. Uzun farı açmaya baya uğraştım. Selektör atmak için kendimize çekiyormuşuz uzunları açmak için itiyormuşuz. Baya boğuştum kolla olayı çözene kadar :)

Bagaj kapağı çok ağır. Göstergede vites değiştirme uyarısı var. 2500 devirden itibaren vites yükseltme uyarısı veriyor. Motoru torku düşük devirde verecek şekilde ayarlamışlar. 1500-2500 arası yeterli gidiyor. Esnek bir araç değil. Sürekli vitesle haşır neşir oluyorsunuz. Kapılar R9'a göre baya büyük. Zaten araba R9'a göre komple daha büyük :D Kullanımı aşırı rahat. Debriyajı çok esnek.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal Haz 30, 2015 12:35 am 
Kullanıcı avatarı

yeni yenidir kardeş :) sıfır araba sonuçta, ayrıntılı bir fotoğraf çalışması bekliyorum :good:

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal Haz 30, 2015 1:08 am 
Kullanıcı avatarı

Peder arabayı bir rahat bırakmıyor ki ayrıntılı inceleyeyim :) Eskiden motoru vardı yazları araba hep bana kalırdı. Motoru bozulunca sinirlenip satmış şimdi paso arabayla gidip geliyor. Göbek falanda aldı başını gitti bisiklete binmeye zorluyorum :D

R9 daha iyi değildi belki ama kesinlikle bundan daha kaliteli bir araçtı. Bu arabayı aldıysanız dokunmayacaksınız. Sadece vites ve direksiyonla haşır neşir olacaksanız. Başka yerleri hayal kırıklığı yaşatabilir. Şuan fazla kullanmadım, belki de alışmam lazım ancak alışamassam eğer ben bu arabayı hiç sevmedim.

Hidrolik direksiyon ne çok yumuşak ne çok sert. Sertliğini sevdim ve hissiyatı iyi. Düz hidrolik olmasından dolayı yolu hissediyorsunuz. Önden ve arkadan kaymada nasıl tepkiler verdiğini henüz denemedim. Pek denemekte istemiyorum :) Yüksek hızlarda yumuşama veya sertleşme olmuyor. Ağırlığı sürekli sabit.

Frenleri R9'dan sonra çok iyi :) Yalnız ABS'yi bir türlü devreye sokamadım. Bir kere asfalt yolda panik fren yaptım iyi durdu ancak sanki bana lastikler kaydı gibi geldi. ABS'nin ne ışığı yandı nede fren pedalında birşey hissettim. ESP'yi deneyecek kadar gözümü karartmadım :D Babam birkaç kere arabayı çalıştığını ve arabayı yola soktuğunu söyledi. Müsait bir yerde bir ara deneyeceğim. Arabada ani fren destek sistemi gibi birşey olabilir. Bir kere çok hızlı bir şekilde ayağımı gazdan çekip frene bastım sanki köküne kadar basmışım gibi fren yaptı araba olduğu yere çakıldı resmen.

Arabanın hızlandığını hiç anlamıyorsunuz. Çok garip gerçekten ve ilginç bir şekilde bu arabada dikkatim çok dağılıyor. R9 kullanırken 90 km sabit hızda hiç zorlanmadan, dikkatimi vermeye çalışmadan saatlerce gidebilirdim. Bunda bir bakıyorum hız 110 olmuş. 110'a çıktığımı da ancak göstergeye baktığımda farkediyorum. Yine ilginç bir şekilde yola halim olamıyorum. Sanki çok büyükmüş de şeride sığamıyormuş gibi bir his uyandırıyor.

Araba çok yatmıyor, saçma sapan şeyler yapmassanız güvenli hissettiriyor. Debriyaj pedalını sevmedim. Aslında güzel pedal, çoğu insan sertliğini beğenir ancak bende bıraktığı his öyle değil. Şöyle diyeyim benim gözümde en kötü debriyajlı arabalar sıralamasında bir numara Chevrolet Aveo, iki numara PUG 206+. Bu ikisinden iyi bir debriyaj pedalı var. Özellikle Aveo'nun tüy gibi hafif sanki ayağınız boşlukta gibi hissettiren pedalının yanında çok iyi. 206+'da ise pedalın en sonuna doğru kötü bir boşalma hissi oluşuyordu.

Müzik sistemine ergonomisi iğrenç. Şuan üstünde standart ünitesi var. Navigasyon arıza yapınca garantiye verip standart sistemi takmışlar. İnsana kaza bile yaptırır öyle diyeyim. Volüme tuşu tekerlekli değil normal tuş. Tuşların yeri ergonomik ve gruplar şeklinde değil. Tek iyi yanı direksiyon arkasındaki ses açma kısma tuşu. Ele güzel oturuyor, kullanımı gayet basit. BT standart. Telefonumu bağlayıp müzik açtım hiçbir sorun çıkmadı.

Anahtarı sustasız. Tabiri caiz ise ekmek bıçağı :) En yakın zamanda sustalıya çevireceğim. Bagaj pandizotu güzel ve kullanışlı.

Gaz tepkisi biraz ilginç. Alışamadım. Bazen aynı poziyonda değişik gaz tepkisi verebiliyor. Gaz pedalı malum, gecikmeli çalışıyor. Tabi bunu eksi sayamayız. Günümüzde çoğu araçta zaten öyle. İlk 3 vites performansı tatmin ediyor. 4 ve 5'te boşuna gaza yüklenmeyin. Pek birşey değişmiyor. Özellikle 5. viteste sollamaya çıkmak sıkıntılı.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal Haz 30, 2015 7:32 am 
Çakma Admin
Kullanıcı avatarı

hayal kırıklığı yaratan hiçbir noktası yok bence o arabanın çünkü arabanın ne vaadettiğini iyi anlarsan hayal kurmuyorsun, haliyle olmayan hayal kırılmıyor da. aynı şeyi ben de linea için söylemiştim (benim aracım için) vaadettiği herşeyi veriyor diyebilirim, bence logan da öyle. Bu araçları kalkıp da başka bir markanın aynı segmentte bile olsa min 15 bin tl farkla satılan modelleri ile kıyaslamamak lazım. o araba 2015 model toros, bi de böyle düşün... :) sonuçta renault torosun yerine devam etmek için yaptı o arabayı

Verilen karışısında alınan bence makul, güle güle kullanın

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal Haz 30, 2015 7:40 am 
Kullanıcı avatarı

Güle güle kullanın :)

Bence, Dacia malasef tam verilenin karşılığı değil.

Özellikle şirket için duster bakmaya gittiğimizde bunu daha da iyi anladım. Cepten çıkacak rakamı bir tık arttırdığınız zaman, dacia ile diğer araçlar arasındaki tık farkı iki katına çıkıyor.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal Haz 30, 2015 12:21 pm 

hayırlı olsun kazasız belasız :nazar: :nazar:

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal Haz 30, 2015 12:36 pm 
Çakma Admin
Kullanıcı avatarı

burcinhan yazdı:

Özellikle şirket için duster bakmaya gittiğimizde bunu daha da iyi anladım. Cepten çıkacak rakamı bir tık arttırdığınız zaman, dacia ile diğer araçlar arasındaki tık farkı iki katına çıkıyor.

duster'a en yakın bi tık yukarda ne var abi... :?: :)

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal Haz 30, 2015 1:01 pm 
Kullanıcı avatarı

Ben bu arabayı yerin dibine sokarım ama Duster için hiçbirşey diyemem. Çünkü gerçekten fiyatının rakibi yok. Yeni nesil Niva gibi birşey :) Sandero Stepway'e de birşey demem. Segmentinde daha ucuzu yok.

Logan'a elektrikli ayna, torpido aydınlatması, daha işlevsel bir müzik sistemi ve cam kumandalarının konsolda olması gibi birkaç ergonomik problemi çözselermiş o zaman buna da birşey demeyecektim :) Geriye kalanı fiyatının hakkıdır ancak böyle ufak tefek şeylerden kaçmaları kötü olmuş.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal Haz 30, 2015 1:55 pm 

Hayırlı olsun, güle güle kullanın.

Dacia modelleri genel olarak bence f/p olarak hakkını veriyor. Evet genel olarak renault modellerinin böyle saçma sapan ergonomi ya da donanım sorunları var. Çok da takılmamak lazım. Misal 2011 megane'da bluetoothlu teyp varken usb girişi yok, hala direksiyondaki düğmelerde ışıklandırma yok. Klasik renault mantığı bu, detaylı bakarsak üst segmentlerinde bile bir sürü şey buluruz. R9'dan sonra her durumda daha rahat ve konforlu gelecek. Yeni her zaman iyidir.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal Haz 30, 2015 1:59 pm 
Kullanıcı avatarı

hayırlı olsun yakıt tüketimi nasıl ? bende aslında böyle birşey düşünmeye başladım bebek arabası oğlanın bisikleti bizim bavullar derken sanki stw şart oldu gibi

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal Haz 30, 2015 2:56 pm 
Kullanıcı avatarı

cihan841 yazdı:
hayırlı olsun yakıt tüketimi nasıl ? bende aslında böyle birşey düşünmeye başladım bebek arabası oğlanın bisikleti bizim bavullar derken sanki stw şart oldu gibi

Araç şuan 2 bin km'de. Babam yakıtı ölçmüş kaba tabiriyle 50 liralık gazla ortalama 300 km yapıyormuş. Tabi litresi ne kadar nasıl kullanıyor belli değil. Rodajdayken bazen devir çevirtip agresif kullanıyorum dedi. Ben bir ara kendim kullanarak ölçeceğim yakıtını. O zaman yazarım.

Eğer bagaj lazımsa bu fiyata binek otomobil olarak rakibi yok gibi birşey. Bagajı baya büyük.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal Haz 30, 2015 6:34 pm 
Kullanıcı avatarı

Hayırlı olsun , iş görür ve sonuçta yeni.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal Haz 30, 2015 11:46 pm 
Kullanıcı avatarı

O kadar saçma sapan şeylerden kırpmışlar falan diyorum ama bugün kaput amortisörünü görünce şok oldum :) En konulmayacak, ayda yılda bir işe yarayan şeyi koymuşlar.

Sağını solunu çok kurcaladım ama ESP ve ASR kapatma tuşunu bulamadım. Bunla kara saplansak demekki ayvayı yedik.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Tem 01, 2015 5:59 am 
Kullanıcı avatarı

karadeniz yazdı:
burcinhan yazdı:

Duster a değil Dacia nın bir tık yukarısına bakacaksın.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Tem 01, 2015 7:33 am 
Çakma Admin
Kullanıcı avatarı

burcinhan yazdı:
karadeniz yazdı:
burcinhan yazdı:

Marka olarak eyvallah ama bazı modellerinde alternatifsiz, dedim ya sonuçta logan mcv = toros... :)

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Tem 01, 2015 7:48 am 
Kullanıcı avatarı

karadeniz yazdı:
burcinhan yazdı:
karadeniz yazdı:
burcinhan yazdı:

Marka olarak eyvallah ama bazı modellerinde alternatifsiz, dedim ya sonuçta logan mcv = toros... :)

taksici bi abiye doker i sordum nasıl diye torosun klimalısı diyo

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Tem 01, 2015 8:07 am 
Kullanıcı avatarı

o kadarda değil abartmayın.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 105 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: