RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiye'nin İlk ve Tek Renault 9-11 Kulübü
Zaman: Pzt May 21, 2018 4:48 pm

Tüm zamanlar UTC

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 25 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: Sal Eki 27, 2015 8:20 pm 

Merhabalar abilerim, öncelikle forumda yeniyim ve öğrenciyim. Aranıza Bursa'dan katılıyorum. Yaklaşık 2 yıldır forumu aktif olarak takip etmekteyim. Daha önce birçok problemimi sizler sayesinde çözdüm.

Şuan ki problemime gelirsek;
Aracımın uzun zamandır ayağımı gaza hafif dokundurduğumda devir yükseleceği yerde aksine düşüyordu hatta bazen stop ediyordu. Yaklaşık 3 hafta önce karbüratörcüye gittim ve karbüratörümün hava aldığı söylendi ve 100 TL karşılığında yaptırdım. Sorunum gerçekten de ortadan kalktı fakat bu sefer de aracım çok fazla yakmaya başladı. Yakıtımı sürekli deponun boşalmasına yakın fulleyerek ölçerim. Aracımın eski yakıt tüketimi 100km'de Şehir dışı/Şehir içi: 8/12 litre civarındaydı. Şuan da ise şehir dışında deneme fırsatım olmadı ama şehir içinde 3 haftadır 3 defa ölçüm yaptım 15-16 litre altına inemedim. 3 Hafta içerisinde 3 defa gaz ayarı yaptırdım. Kendi gazcım karbüratörümün hala hava aldığını söyledi, eliyle hava girişlerini kapattığında aracımın stop etmesi gerektiğini söyledi ancak benim aracımda en ufak bi dalgalanma bile olmuyor. Tekrar karbüratörü yaptırdığım ustaya gittim durumu izah ettim. O ise karbüratörümün saat gibi çalıştığını bi sorun olmadığını söyledi ben her ne kadar ısrarcı olsam da gazcını değiştir başka yere ayar yaptır dedi. 2gün önce tekrar başka bir gazcıya gittim ve durumu ona da anlattım. Araç bilgisayara bağlandı tekrar ayar yapıldı. O gün gazcıdan çıkar çıkmaz depoyu fulledim ve bugün tekrar fulleyerek ölçüm yaptım. Sonuç 210 km'de 31,5 Litre gaz tüketimi.

Aracın yağı, bujileri, buji kabloları, hava filtresi yeni. Bakımları tam. Yarın tekrar karbüratörü yaptırdığım ustaya gitmeyi düşünüyorum ve benim gözümde bu durumun sebebi o usta. 8-12 litre arası yakan aracım şuan 15-16 litre yakmakta. Karbüratörcüye gitmeden önce sizlere danışmak istedim. Sizlerden düşüncelerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eki 28, 2015 6:48 am 
Kullanıcı avatarı

Geçmiş olsun gaz beyni ne marka ?

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eki 28, 2015 10:42 am 

Teşekkürler, gaz beynim atiker marka. O da yeni sayılır daha 1 yıl olmadı değişeli.. Garantisi devam etmekte

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eki 28, 2015 11:03 am 

karburatör hava alıyor yada manifoldan iyi bir karburatör ustası sart . bursada tanıdığım yok . istanbulda olsa olur . burasa beşevler sanayide avcı özel renault servisi mustafa usta var . r9 lardan iyi anlar belki yardımcı olur en azından nerden hava aldığını bulur .

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eki 28, 2015 11:16 am 

Teşekkürler, belirttiğiniz ustaya aracı göstereceğim. Ayrıca yukarıda belirtmeyi unutmuşum aracın manifoldu da 6 ay önce elden geçti.. Belirttiğim gibi ne olduysa usta karbüratörü tamir ettikten sonra oldu. Pişman oldum tamir ettirdiğime.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eki 28, 2015 11:28 am 

hüsyin bey .hava filtre kazanına iki hortum girer . büyük biri önden biri alttan egzos tarafı . ikisinide kapayınca stop etmesi lazım . biriyle etmeyebilir . ayrıca gaz hortumu kazana giren etrafı silikonlu mu ? değilse yine olmaz . kendiniz deneyin . ne yazıkki büyük karburatörcüler hep topkapıda . bende burasada yaptırdığım karburatörden parça çalındığını istanbulda öğrendim .

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eki 28, 2015 11:33 am 
Çakma Admin
Kullanıcı avatarı

HüseyinUyar yazdı:
Teşekkürler, belirttiğiniz ustaya aracı göstereceğim. Ayrıca yukarıda belirtmeyi unutmuşum aracın manifoldu da 6 ay önce elden geçti.. Belirttiğim gibi ne olduysa usta karbüratörü tamir ettikten sonra oldu. Pişman oldum tamir ettirdiğime.
Manifolt somunlarının değişimden sonra tekrar tork değerine uygun şekilde sıkılması gerekir yoksa çok gevşerler bu da haba almaya sebep olur. Zaten böyle durumlarda arabanın çekişi ve çalışması da kötüleşir.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eki 28, 2015 11:47 am 

Manifolt 6 ay önce elden geçti dediğim gibi.. Bi sıkıntı olsaydı hissederdim diye düşünüyorum. Aracın çekişi ve yakıtı gayet iyiydi. Yine de dediklerinizi değerlendireceğim. Aracımın yakıtından çok memnundum, şimdi durum böyle olunca insanın gerçekten morali bozuluyor.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eki 28, 2015 11:51 am 

gemsazr9 yazdı:
hüsyin bey .hava filtre kazanına iki hortum girer . büyük biri önden biri alttan egzos tarafı . ikisinide kapayınca stop etmesi lazım . biriyle etmeyebilir . ayrıca gaz hortumu kazana giren etrafı silikonlu mu ? değilse yine olmaz . kendiniz deneyin . ne yazıkki büyük karburatörcüler hep topkapıda . bende burasada yaptırdığım karburatörden parça çalındığını istanbulda öğrendim .

Lpg ustam farın üzerinden karbüratöre giden havalandırma hortumunu sökerek hem o girişi hemde bantlanan kısmı eliyle kapatarak denedi. Kazana giden lpg hortumu silikonlu. Siz egzos tarafında bi yerden daha bahsetmişsiniz. Araç şuan babamda 1 saate kadar gelir. Gelir gelmez sizin bahsettiğiniz yeri bularak birde öyle deneyeceğim.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eki 28, 2015 11:52 am 

TAMİR TAKIMI İLE CONTALAR DEĞİŞTİMİ ?
http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci ... 4290/detay

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eki 28, 2015 11:55 am 

FARIN oraya giden hortum altta bide egzosa doğru flex hortum ile baglı yer var . ikisi .

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eki 28, 2015 12:01 pm 

Karbüratörcünün ne yaptığını ne değiştirdiğini bilmiyorum açıkçası. Ama contaların değişmediğini biliyorum.

En son HüseyinUyar tarafından Çrş Eki 28, 2015 12:16 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eki 28, 2015 12:15 pm 

gemsazr9 yazdı:
FARIN oraya giden hortum altta bide egzosa doğru flex hortum ile baglı yer var . ikisi .

Araç gelir gelmez deneyip size sonucu bildireceğim

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eki 28, 2015 12:18 pm 

ikinci resim iki delikte gözüküyor
http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci ... 5451/detay

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eki 28, 2015 12:24 pm 

gemsazr9 yazdı:

Yardımınız için çok teşekkürler ancak ben 2. Resimde hangi delikler olduğunu çözemedim acaba kapağın üzerinde kalan delikler mi yoksa bantlı kısım mı?

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eki 28, 2015 12:28 pm 

resimlerde birtanesinde fara giden yerin doksan derece açı ile alta üzerinde flex hortum parçaları olan delik. bantı ustanız nereye taktı bilemem . çok net altta ilk resim .

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eki 28, 2015 12:53 pm 

gemsazr9 yazdı:
resimlerde birtanesinde fara giden yerin doksan derece açı ile alta üzerinde flex hortum parçaları olan delik. bantı ustanız nereye taktı bilemem . çok net altta ilk resim .

Yardımınız için çok teşekkürler dediğiniz yeri anladım sanırım araç gelir gelmez deneyip size sonucu bildireceğim

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eki 28, 2015 1:41 pm 

HüseyinUyar yazdı:
gemsazr9 yazdı:

Yardımınız için çok teşekkürler dediğiniz yeri anladım sanırım araç gelir gelmez deneyip size sonucu bildireceğim

Belirttiğiniz yerleri de elimle kapatarak denedim. Sonuç aynı araç hiçbir şekilde stop etmiyor.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eki 28, 2015 1:54 pm 

o zaman bursanın iyi karburatörcülerinden birini araştırın .iyi bir usta sart . hava alıyor .

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eki 28, 2015 5:14 pm 

gemsazr9 yazdı:
o zaman bursanın iyi karburatörcülerinden birini araştırın .iyi bir usta sart . hava alıyor .

Bursa'da karbüratörcü hoca var meşhurdur. Akşam üzeri ona gittim durumu anlattım. Karbüratörde bi sıkıntı gözükmediğini söyledi. Termoatatımın eski olup olmadığını sordu. Bende eski dedim. Termostatını değiştir birde öyle dene devam ederse karbüratörünü elden geçiririz dedi. Anlayacağınız şimdilik beklemedeyim yarın ilk iş termostatı değiştireceğim ve ardından yakıtı ölçeceğim.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 25 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: