RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiye'nin İlk ve Tek Renault 9-11 Kulübü
Zaman: Pzt May 28, 2018 9:41 am

Tüm zamanlar UTC

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 10 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Lpg hileleri
MesajGönderilme zamanı: Prş Mar 17, 2016 7:22 am 
Kullanıcı avatarı

Selamun Aleyküm arkadaşlar.

İş Güvenliği Uzmanı Mustafa KIZIKLI'nın LPG hileleri ile ilgili yazdığı kısa bir yazı dizisini paylaşmak isterim;

Araç yakıtları içinde en fazla hile yapılan yakıt LPG�dir.
Yani, Likit Petrol Gazı.
Hileler ile cebinizden paranızın çalınmaması için LPG�yi tanımak ve bazı özelliklerini bilmek gerekir.

LPG Türkiye�de, %70 Bütan ve %30 Propan gazının karşımı olarak standartlaştırılmıştır.

Bütan, 15 santigrat derece sıcaklıkta, yaklaşık 0,8 bar basınçta sıvı hale gelir ve kalorisi Propandan biraz daha düşük ve daha ucuz ayrıca Propandan daha ağır bir gazdır.

Propan, 15 santigrat derece sıcaklıkta, yaklaşık 8,8 bar basınçta sıvı hale gelir, kalorisi Bütandan daha yüksektir ve daha pahalı bir gazdır, Bütandan daha hafiftir.

Hile 1: Bunu siz kolayca kontrol edebilirsiniz. Bütanın sıvılaşma basıncı 0,8 bar, Propanın sıvılaşma basıncı 8,8 bar olduğundan, yakıt aldığınız pompalar 9 bardan aşağı bir basınçla size LPG satıyorsa bilin ki sıvı gaz yerine gazoz gibi kabarmış gaz almaktasınız. Yani aslında aldığınız 1 litre LPG, gerçekte 1 litre değildir. Bunu nasıl kontrol ederiz derseniz; LPG pompasının ekranının olduğu yerin altında veya yanında ibreli bir basınç göstergesi olması zorunludur. İşte o gösterge 9 bardan aşağı gösteriyorsa hileli bir pompadasınız demektir. Ancak bu basınç 15 santigrat derece için geçerlidir. Yaz aylarında 12 bardan daha aşağıda olan bir pompadan LPG alıyorsanız yine kazık yiyorsunuz demektir. Şimdi anladınız mı yaz aylarında pompaların LPG�de neden indirim kampanyaları düzenlediğini?
Yakıt almadan önce uyarın basıncın 9 bar veya mevsime göre uygun seviyeye çıkarılmasını isteyin. Sonuç alamıyorsanız (ki muhtemelen alamayacaksınız) bir fotoğrafını çekip İl Sanayi Müdürlüğüne veya Tüketici Haklarına şikayette bulunun.

Hile 2: Oranlarla oynamak. Standart olarak %70 Bütan, %30 Propan karışımı olması gereken LPG�de bütan oranını artırıp, propan oranını düşürerek daha ucuz olan bütandan dolayı LPG yi ucuza mal edip aynı fiyata satmak Türkiye�de en sık başvurulan hiledir. Doğal olarak kalorisi daha düşük bir yakıt aldığınız için daha az güç elde edeceğinizden paranız cebinizden siz farkına varmadan çalınmaktadır. Bu oranları sizin tespit etmeniz mümkün değildir.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, EPDK'nın denetimi, aralarında Aygaz ve Milangaz'ın da olduğu 64 şirketin standart dışı ürün sattığını ortaya çıkardı.
Sonuçta ne mi oldu? Ne olduğu bilinmiyor, vatandaşın cebinden çalınan paralar konusunda sonuç halen meçhul.

Mustafa KIZIKLI
A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı (Makina)
Mesleki ve Teknik Eğitim Uzmanı

u8800 den (1ghz@1.4 ghz) tapatalk ile gönderildi

Başa Dön

Mesaj Başlığı: Re: Lpg hileleri
MesajGönderilme zamanı: Prş Mar 17, 2016 8:13 am 
Kullanıcı avatarı

Güzel bilgileri paylaştığın için teşekkürler. Ankara'da 7 yıldır yakıt alıyorum hala en güvenilir yer neresi bilmiyorum. Diesel alırken çok kafaya takmazdım da bu lpg işi farklı gerçekten...

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş Mar 17, 2016 8:55 am 
Kullanıcı avatarı

ilk başlarda çok dikkat ederdim taki opet ve shell de kazık yiyinceye kadar şimdilerde hiç dikkat etmiyorum en ucuz nereyse oradan alıyorum hiç sorun yaşamıyorum.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş Mar 17, 2016 10:15 am 
Kullanıcı avatarı

Pompa basıncını bilmiyordum. Bundan sonra basınç göstergesine dikkat ederim. Birinci hileyi anlatan çok oldu ama şimdiye kadar çok şükür hiledeki gaza denk gelmedim.

İkincisine katılıyorum. Şimdiye kadar Milangaz, Shell, Aygaz ve PO' dan gaz aldım. İçlerinde çekişi belirgin şekilde artıran PO olmuştu. Değişip değişmediğini bilmiyorum. Farklı markalar denk geldikçe onları da deniyorum. Gaz karışım oranlarından olabileceği aklıma gelmemişti.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cmt Mar 19, 2016 7:50 am 
Kullanıcı avatarı

Cihan, güzel paylaşım.Teşekkürler. Kazık yediğimizi biliyordukta, nasıl yediğimizi de öğrenmiş olduk.
Ayda yılda bi denetim olursa olacağı bu zaten.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cmt Mar 19, 2016 8:52 am 
Kullanıcı avatarı

Dün akşam milangazdan depoyu doldurdum basınç 12 hava sıcaklığı 10c yani bi sorun yok.

u8800 den (1ghz@1.4 ghz) tapatalk ile gönderildi

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Pzt Nis 04, 2016 7:45 am 
Kullanıcı avatarı

dün manavgat çıkışında moil e sabah 6 sa lpg almak için girdim pompacı taktı araca arkasından kendi kartını okuttu ve bir anda heryer gaz hemen şarteli kapadı diğer pompaya geç dedi geçtim başladı ilk başta biraz girdi sonra yine aynı 3,5 lira ilk pompada 12 lira ikinci pompada ikincide 8 liralık anca girdi neyse kappattı araban bozuk dedi 15 lira istedi başladık tartışmaya benim arabaya 8 liralık attın gerisi dışarı ayakta uyuyorsun bunu benmi ödeyecem diye en verdim 15 lirayı bastım kalayı çıktım biraz ilerde başka petrole gittim orda adam fulledi ve hiç bir sıkıntı olmadı adama sordum tabancanın tırnağını tam oturtamamıştır dedi

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cmt May 07, 2016 11:07 pm 
Kullanıcı avatarı

Bende shellden aliyorum sorun yok ama bazi istasyonlar problemli olabiliyor

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş May 25, 2016 6:07 pm 
Kullanıcı avatarı

Depoyu doldurunca arabanın çekişi iyi oluyor fakat yarım depoya düştükten sonra bayılıyor ve çevirdiği son devir de düşüyor. Sebebi gazda mıdır yoksa sistemde midir?

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş May 25, 2016 6:37 pm 
Kullanıcı avatarı

Cihangir KALKAN yazdı:
Depoyu doldurunca arabanın çekişi iyi oluyor fakat yarım depoya düştükten sonra bayılıyor ve çevirdiği son devir de düşüyor. Sebebi gazda mıdır yoksa sistemde midir?

Sistemde tikaniklik olabilir. Yoksa gaz ayni gaz neden degissin ki?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 10 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: