RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiye'nin İlk ve Tek Renault 9-11 Kulübü
Zaman: Çrş Eyl 26, 2018 2:58 am

Tüm zamanlar UTC

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 331 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: Cum May 04, 2012 4:31 pm 
Kullanıcı avatarı

Merhaba arkadaşlar

Aranıza yeni katıldım. Eski forumdan sıkı takipcinizim. Ses yalıtım konularını baya inceledim ve bende aracıma ses yalıtımı yapmaya kara verdim. Aracım 1994 Model Beyaz Broadway. Fakat yalıtım yapmadan önce arabayı ilk olarak motor bakıma soktum. Yaklaşık 700 lira bir maliyet oldu bana. Motordan biraz fazla ses geliyordu özellikle 2500 devirden sonra. Bakımdan sonra ses baya azaldı. Bakım sonrası yapılanlar aşağıda.

* Motor Keçesi, Cartel kapağı contası, Üst kapak contası ve yağ kapağı değişti.
* Baskı Balata değişti
* Yeni debriyaj pedalı takıldı.
* Araç içerisindeki yakıt hortumları, kalorifer ve LPG hortumları yenilendi.
* Hararet ve bilumum müşürler değiştirildi.
* Motor takozunun bir tanesi değişti.
* Üst kapak mat siyah boya ile boyandı.
* Monifolt contasi degisti.
* Tüp beyni değiştirilerek Atiker beyin takıldı.
* Fan anahtarı ve kalorifer motoru tamir edildi.
* Arka Amortisörler değişti
* Motor temizlenip içindeki malzemeler ve kablolar özenle toplandı.

Bu işlemlerin ardından arabanın gidişi ve süratında gmzle görülür bir fark hissettim. Ayrıca motor sesinde de azami oranda azalma oldu. Bundan sonraki işlem arabaya komple yalıtım yapmak.

Ses yalıtımı için tekzenden 15 metrekare Firex ekobon akustik sünger sipariş ettim. Yalıtımı bu sünger ile yapmayı planlıyorum. Aracımın taban halısı bitik halde. Arabayı 2011 yılının aralık ayında almıştım. İçi pek temiz değil. Halının her yerinde sigara yanığı var. Bu nedenle yalıtım yaparken halıyı da değiştirmeyi düşünüyorum.

Forumunuzda arkadaşların verdiği fikirlere dayanarak aracın motor duvarına, kalorifer motorunun olduğu bölüme, ön çamurlukların üstüne, bagaja, tabana, tavana ve kapıları yalıtımı yapmayı düşünüyorum. Yalıtım için ziftli plaka veya bitüself tarzı çatı izalasyon malzemelerinden ve firex ekobon düşünüyorum.

Yalıtım yaparken ön çamurlukları söküp çamurluk üstlerine de yalıtım yapmayı düşünüyorum. Arabanın bazı yerlerinde de bi kaç çürük var. Bu yüzden yolumuz kaportacıya düşecek. Halı sökülmüşkende tabanda çürük varsa onlarda hallolacak böylelikle. Sizden fikirlerinizi ve yorumlarınız bekliyorum saygılarımla?.

fotoğraflar geliyorr

En son drivertr tarafından Prş Nis 18, 2013 1:07 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.

Başa Dön

Mesaj Başlığı: Re: 94 Broadway Ses Yalıtımı
MesajGönderilme zamanı: Cum May 04, 2012 4:34 pm 
Kullanıcı avatarı

bu arada tekzenden aldığım 15 metrekare akustik sünger kargo dahil 38 TL. Bitüselfi araştırıyorum. Bi kaç dükkanda buralarda varmış bi ara gidip bakacam.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cum May 04, 2012 4:39 pm 
Kullanıcı avatarı

ResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResim

En son drivertr tarafından Sal Tem 25, 2017 1:25 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cum May 04, 2012 4:57 pm 
Kullanıcı avatarı

kolay gelsin, aracınızla bu denli uğraşmanız gerçekten güzel birşey.belliki bu işi seviyorsunuz.lpg göstergesi çok hoşuma gitti, ilk defa gördüm panele monte edilmişini :)

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cum May 04, 2012 5:04 pm 
Kullanıcı avatarı

Takipteyim. Benimde yapmayı düşündüğüm birşey. 1 kat bitüself ve üstüne firex.

Yapmadan önce ve yaptıktan sonra aracın içinde video veya ses kaydı yapsanızda aradaki farkı anlasak? Özellikle yolda giderken 90 km/saat gibi bir hızda.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cum May 04, 2012 6:06 pm 
Kullanıcı avatarı

sandalye kardeş aslında mantıklı. dediğin gibi yapmak lazım. ama ses kaydı değilde db metre ile bir ölçüm olsa daha iyi olur. Ben bi nette db metre bakayım.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cum May 04, 2012 6:10 pm 
Kullanıcı avatarı

exponent kardeşim teşekkürler. Hep aklımdaydı o geçenlerde fırsat buldum yaptım. Böyle şeylere biraz merakım var evet. Tüp anahtarını monte edemedim vaktim yoktu açıkçası. ışıkları görmekte zorlanıyordum. şimdi daha rahat oldu :) Bakalım yarında ziftli plaka araştıracam buralarda bulabilirsem alacam bulamassan nasip netten alacaz artık.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cum May 04, 2012 6:38 pm 
Kullanıcı avatarı

kolay gelsin kardeş

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cum May 04, 2012 8:14 pm 
Kullanıcı avatarı

drivertr yazdı:
sandalye kardeş aslında mantıklı. dediğin gibi yapmak lazım. ama ses kaydı değilde db metre ile bir ölçüm olsa daha iyi olur. Ben bi nette db metre bakayım.

Çok daha iyi olur. Hatta sesin frekanslara göre dağılımını ölçen bir alet olsa daha güzel olur. Herhalde frekansları bilgisayar yardımıyla çözebiliriz. Bu sayede lastik sesi gibi düşük frekanslı mı yoksa rüzgar sesi gibi yüksek frekanslı sesleri mi kesmemiz gerektiğini daha iyi anlarız.

Yazın ben yapmayı düşünüyorum. Yapmadan önce ilk işim de farklı hız ve zeminlerde elimde kamerayla kayıt yapmak olacak ve yalıtım bittikten sonra aradaki farkı göreceğiz.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cum May 04, 2012 9:54 pm 

lpg göstergesi fabrikasyon gibi olmuş abi eline sağlık :)

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cmt May 05, 2012 6:01 am 
Kullanıcı avatarı

uçuşmodu yazdı:
lpg göstergesi fabrikasyon gibi olmuş abi eline sağlık :)

aynen bende çok beğendim ya :good:

Kavgada sehadetle butun kâm aliriz biz OSMANLILARIZ can veririz nâm aliriz BİZ.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cmt May 05, 2012 8:57 am 
Kullanıcı avatarı

sağolun arkadaşlar Allah razı olsun

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cmt May 05, 2012 1:32 pm 
Kullanıcı avatarı

Buişlemi yapmayı bende uzun zamandır düşünüyorum bitüself denilen malzeme pahallı 10mX15mm 30 TL fiyatında olan bir malzeme ben onunla yapmayı düşünmüştüm şuan daha ekonomik teknikler araştırıyorum hem ses hemde çürümeyi önlemek için.

En son Thamate55 tarafından Prş May 10, 2012 6:20 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş May 10, 2012 1:06 pm 
Kullanıcı avatarı

http://www.balkotrade.com/simself-bant-ar-ks-20cm.html

yukarıdaki ürünü inceleyin lütfen. 20 cm *10 m 17+ kdv. fiyat bence gayet makul ben bundan almayı düşünüyorum. çeşitli kalınlık ve renk şeçenekleri var. özellikleri aşağıda.

imSelf Bant Arduazlı (20cm) (Kırmızı-Siyah)
Simself - Bant, İzolasyon onarım işleri artık çok kolay...
Simself Bant su geçirmezlik özelliği, estetik görünüşü ve kendinden yapışma özelliği ile bir çok detaya pratik çözümler getirmektedir.
Sim Self bant ahşap, metal, plastik, cam, sıva, beton gibi bir çok yüzeye yapışabilme özelliğine sahip olduğundan duvar, parapet, baca dibi, saçak, harpuşta, kalkan duvar, çatı kaplama levhalarında oluşabilen çatlaklarda, teknelerin güverte kaplama yalıtımlarında, taşımacılıkta konteyner gövde tadilatlarında, otomotiv sektöründe vb. bir çok detay da kullanılabilir.
Sim Self bant tamir, onarım maksatlı olarak herkesin kullanabileceği pratik su yalıtım bandıdır.

Teknik Bilgiler
En 20cm
Boy 1000cm
Kalınlık 2.5mm
Üretim Yeri Türkiye
Üretici Standart İzolasyon
Teslimat Süresi Hemen Teslim
Donatı Tipi Polyester Keçe
İklim Kuşağı Ilıman İklim Kuşağı
Arduaz Rengi Kırmızı Siyah
Üst Kaplama Mineral Kaplama
Alt Kaplama Sökülebilir Folyo
Bitümün Kırılma Noktası (Frass) -15 ºC
Sıcaklık Dayanımı 110 ºC
Soğukta Bükülme -5 ºC

Ürün Açıklaması

Kullanım Yerleri :
Sim Self bant ahşap, metal, plastik, cam, sıva, beton gibi bir çok yüzeye yapışabilme özelliğine sahip olduğundan duvar, parapet, baca dibi, saçak, harpuşta, kalkan duvar, çatı kaplama levhalarında oluşabilen çatlaklarda, teknelerin güverte kaplama yalıtımlarında, taşımacılıkta konteyner gövde tadilatlarında, otomotiv sektöründe vb. bir çok detay da kullanılabilir.

Sim Self bant tamir, onarım maksatlı olarak herkesin kullanabileceği pratik su yalıtım bandıdır.

Özellikleri :
Sim Self bant bitüm esaslı, bir yüzü alüminyum yada renkli alüminyum kaplamalı, diğer yüzü sökülebilir folyo olan su yalıtım bandıdır. SBS esaslı bitümden üretildiği için soğuk hava şartlarına karşı dayanıklıdır ve esnekliğini korur. Sim Self bant doğal alüminyum folyo kaplaması sayesinde güneş ışığından olumsuz etkilenmez. Esnekliği sayesinde eğik ve eğrisel yüzeylere de rahatlıkla uygulanabilir. Sim Self bant su geçirmezlik özelliği ve kendinden yapışma özelliği ile bir çok detaya pratik çözümler getirmektedir. 10-15-20-30-60 cm genişliğinde ve 10 m uzunluğunda rulolar şeklinde üretilmektedir.

Sim Self bant'ın bir yüzeyinde bulunan etiket film tabakası söküldükten sonra bant yapışmaya hazır hale gelmiş olur. Ancak iyi bir yapışma sağlamak için uygulama yüzeyinin temiz ve kuru olması gerekmektedir. Fakat beton yüzeylerde uygulama yapmadan evvel yüzeye Standart bitüm astar sürülmesi ve astar tabakası kuruduktan sonra Sim Self bant'ın kuru yüzeye yapıştırılması gerekir.

Kalınlık 1,5mm>
Ağırlık 1,7 kg/m2
En 10-15-20-30-60cm>
Boy 10 m
Sıcaklık Dayanımı (En az) 100 °C
Soğukta Bükülme -20 °C
Kaplama Üst Al. Folyo
Kaplama Alt Al. Folyo

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş May 10, 2012 1:56 pm 
Kullanıcı avatarı

drivertr yazdı:
http://www.balkotrade.com/simself-bant-ar-ks-20cm.html

yukarıdaki ürünü inceleyin lütfen. 20 cm *10 m 17+ kdv. fiyat bence gayet makul ben bundan almayı düşünüyorum. çeşitli kalınlık ve renk şeçenekleri var. özellikleri aşağıda.

imSelf Bant Arduazlı (20cm) (Kırmızı-Siyah)
Simself - Bant, İzolasyon onarım işleri artık çok kolay...
Simself Bant su geçirmezlik özelliği, estetik görünüşü ve kendinden yapışma özelliği ile bir çok detaya pratik çözümler getirmektedir.

Teknik Bilgiler
En 20cm
Boy 1000cm
Kalınlık 2.5mm
Üretim Yeri Türkiye
Üretici Standart İzolasyon
Teslimat Süresi Hemen Teslim
Donatı Tipi Polyester Keçe
İklim Kuşağı Ilıman İklim Kuşağı
Arduaz Rengi Kırmızı Siyah
Üst Kaplama Mineral Kaplama
Alt Kaplama Sökülebilir Folyo
Bitümün Kırılma Noktası (Frass) -15 ºC
Sıcaklık Dayanımı 110 ºC
Soğukta Bükülme -5 ºC

Ürün Açıklaması

Kullanım Yerleri :

Özellikleri :
Sim Self bant bitüm esaslı, bir yüzü alüminyum yada renkli alüminyum kaplamalı, diğer yüzü sökülebilir folyo olan su yalıtım bandıdır. SBS esaslı bitümden üretildiği için soğuk hava şartlarına karşı dayanıklıdır ve esnekliğini korur. Sim Self bant doğal alüminyum folyo kaplaması sayesinde güneş ışığından olumsuz etkilenmez. Esnekliği sayesinde eğik ve eğrisel yüzeylere de rahatlıkla uygulanabilir. Sim Self bant su geçirmezlik özelliği ve kendinden yapışma özelliği ile bir çok detaya pratik çözümler getirmektedir. 10-15-20-30-60 cm genişliğinde ve 10 m uzunluğunda rulolar şeklinde üretilmektedir.

Sim Self bant'ın bir yüzeyinde bulunan etiket film tabakası söküldükten sonra bant yapışmaya hazır hale gelmiş olur. Ancak iyi bir yapışma sağlamak için uygulama yüzeyinin temiz ve kuru olması gerekmektedir. Fakat beton yüzeylerde uygulama yapmadan evvel yüzeye Standart bitüm astar sürülmesi ve astar tabakası kuruduktan sonra Sim Self bant'ın kuru yüzeye yapıştırılması gerekir.

Kalınlık 1,5mm>
Ağırlık 1,7 kg/m2
En 10-15-20-30-60cm>
Boy 10 m
Sıcaklık Dayanımı (En az) 100 °C
Soğukta Bükülme -20 °C
Kaplama Üst Al. Folyo
Kaplama Alt Al. Folyo

Anladığım kadarıyla bitüselfin daha ekonomik olanı galiba fiyat bitüselfe göre oldukça uygun acaba aracı komple soyup ön konsolu falan herşeyi söküp yapmak için kaç paket gider.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş May 10, 2012 2:33 pm 
Kullanıcı avatarı

Bence denemeye değer. Zaten çokta pahalı birşey değil.

Önce bir teneke üstünde deneyin. Teneke düştüğünde oluşan tınlamayı başarılı bir şekilde keserse işini iyi yapıyor demektir. Zaten bituself ses izalasyonu için değil araç içindeki rezonansı engellemek için. Asıl ses izolasyonunu Firex yaoıyor.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş May 10, 2012 4:55 pm 
Kullanıcı avatarı

sandalye yazdı:

Önce bir teneke üstünde deneyin. Teneke düştüğünde oluşan tınlamayı başarılı bir şekilde keserse işini iyi yapıyor demektir. Zaten bituself ses izalasyonu için değil araç içindeki rezonansı engellemek için. Asıl ses izolasyonunu Firex yaoıyor.

Hocam bende bu ürünü çürüklere karşı koruma olarak yapıp onun üzerine firex yapmak istiyorum.Bir araca ne kadar gider acaba.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş May 10, 2012 5:39 pm 
Kullanıcı avatarı

Thamate55 yazdı:
sandalye yazdı:

Hocam bende bu ürünü çürüklere karşı koruma olarak yapıp onun üzerine firex yapmak istiyorum.Bir araca ne kadar gider acaba.

10 m^2 alsanız yeterde artar bile.

Yani 20 cm x 10 m olan banttan 2 rulo.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş May 10, 2012 5:51 pm 
Kullanıcı avatarı

sandalye yazdı:
Thamate55 yazdı:
sandalye yazdı:

10 m^2 alsanız yeterde artar bile.

Yani 20 cm x 10 m olan banttan 2 rulo.

Komple aracın her yerine yetermi hocam bagaj ön konsol davlumbazlar vs.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş May 10, 2012 6:07 pm 
Kullanıcı avatarı

Yeter. Aracın boyutlarını hesaplarsak 5 m^2 gibi bir alan çıkıyor. 10 m^2 herşeyi için yeter.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 331 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Sonraki

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: