RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiye'nin İlk ve Tek Renault 9-11 Kulübü
Zaman: Çrş Eki 17, 2018 12:29 am

Tüm zamanlar UTC

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 206 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: Cum Ağu 26, 2016 8:58 am 

Arkadaşlar öncelikle herkese selamlar

Yaklaşık 15 Yıldır kullandığım ve ikinci sahibi olduğum (İlk Sahibi Amcamdı) 1993 Model Broadwayimi (kardeş olduk artık) tümüyle paslarından çürüklerinden arındırıp yenilemeye karar verdim ve önümüzdeki bir ay içerisinde yapılacak kaporta boya ve yenileme işlemlerini hem paylaşmak hem de gerekli olan konularda sizden destek almak amacı ile foruma üye oldum.

Aracım bahsettiğim gibi uzun yıllardır bende ve kardeşten öte olduk. Evde sürekli farklı ikinci araçlar olmasına rağmen hiç bir şeklide satmaya kıyamadığım ilk aracımı paslarından, çürüklerinden arındırmak için bütünüyle kaporta boya ve toplanması için memleketteki çok sağlam ustalarla anlaştım gerekli tüm parçaları orijinal olarak temin ettim ve aracımı teslim ettim. Bu arada amacım aracı geçici olarak toplatmak olmadığı için güvendiğim ve bu işte gerçekten sağlam olan ustalara teslim ettim, 35 yaşındayım, ben hayata veda ettikten sonra muhtemelen çocuklara kalacak.

Kısmetse 30.08.2016 tarihi Salı günü tümüyle sökmeye başlayacaklar. Şu ana kadar yaptığım işlem sadece parça temin etmek oldu, bir ay süre araştırıp Ankaradan temin ettiğim parçaların tutarı yaklaşık 1.000 Lirayı buldu. Aracın kaportasında şimdiye kadar boyanmış sadece iki parça vardı (sağ arka kapı ve sol ön çamurluk) geri kalanı tamamen orijinal idi. Daha önce işlem gören arka kapı paslandığı için değişmesi gerkir dediler ve orijinal mais 0 arka kapı bulup aldım bunun yanında marbiyel saçları, arka çamurluk ağızları, arka iç davlumbazlar, arka köşe sacları, orijinal tavan döşemesi, tavan çıtaları, marşbiyel çıtaları, tampon çıtaları, kapı süs bantları, kapı-bagaj-kaput fitilleri, broadway ve renault 9 armaları ve ıvır zıvır bir sürü parça. bunların birçoğunu orijinal olarak temin edebildim. Şu ana kadar görünen 5.500 TL civarında bir harcama yapacağım ancak artma ihtimali yüksek.

Kısmetse yapılan işlemlerin tamamının fotolarını burdan paylaşmayı düşünüyorum, gerekli konularda yardımlarınızı bekilyorum. Saygılarımla

Bu arada fotoları nasıl ekleyeceğim hakkında bilgi veren olursa sevinirim.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cum Ağu 26, 2016 11:02 pm 

hoşgeldiniz.Kolay gelsin zorlu bi süreç merakla bekliyoruz aracınızı

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal Ağu 30, 2016 7:17 pm 
Kullanıcı avatarı

Böyle efsanelere bayılıyorum. Kolay gelsin

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Ağu 31, 2016 7:03 am 
Kullanıcı avatarı

Güzel çalışma ne kadar detay o kadar iyi :good:

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş Eyl 01, 2016 8:02 pm 

Metni yazdıktan hemen sonra tatile cıkmıştım. Aracı cumartesi sokmeye baslamışlar. Tabi gorunenin çok fazlası curuk cıkmış özellikle bagaj ve arka amartisör kulelerinde, birde söfor tarafı taban sacında. Bugün itibariyle aracın camurluk agızları, marşbiyelleri, ön kapı direkleri, sol arka amortisör kulesi ve bagajın tabanının sol tarafı, şöfor tarafı taban sacı kesilip yeni parçalar içli dışlı kaynatılmış, geriye sağ taraf bagaj tabanı ve amortisör kulesi, taban sacının sol ve arka kısımları, ön arka cam fitillerinin geçtiği kanallar, arka plaka paneli, ön silgilerin olduğu panel, sol arka kapı sacı değişimi ve kalan üç kapıdaki küçük düzeltmeler kamış. en az 1 hafta daha kaporta işi var dediler ve yapılan işlerin fotolarını gonderdiler. Tatil dönüşü pazartesi günü telefondan bilgisayara atıp yapabilirsem buraya ekleyeceğim. Yorum yapanlara, ilgilenenlere tesekkurler. Birde konuyu atolye bolumune mi almamız gerekir. Bu konuda yardımcı olabikecek biri varsa veya yönetici tarafından ilgili yere yonlendirilirse daha iyi olacaktır diye dusunuyorum.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cum Eyl 02, 2016 6:45 am 
Kullanıcı avatarı

Atölye forumuna taşınmıştır :kahve:

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Pzt Eyl 05, 2016 6:51 am 

Buraya fotoları nasıl ekleyebiliriz. Fotoları bir türlü ekleyemedim. (bu konuları pek anlamam). Yardımcı olan olursa şimdiye kadar olan fotoları eklemeye çalışacağım. Teşekkürkler

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal Eyl 06, 2016 1:53 pm 
Kullanıcı avatarı

https://hizliresim.com/
gözat butonuna bas rsim dosyalarını seç
yükle butonuna bas
Resim
karşına böyle birşey çıkacak
sarı ile işaretlediğim kodu kopyala
forumda cevap yazdığın yere yapıştır

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eyl 07, 2016 7:17 am 

Tamirata Başlamadan Önceki Fotolar. Bu Arada foto ekleme için bilgi veren arkadaşa teşekkürler

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eyl 07, 2016 7:21 am 

Arka Çamurluk Ağızları, Etekler, sağ arka Kapıdk çürükler ve paslar oldukça artmıştı. Resimlerde görünmekte.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eyl 07, 2016 7:35 am 

Bugün içerisinde arabaya ilk başladıklarında çekilen ve dün çekip bana gönderdikleri (ben Ankarada ikamet ediyorum, ancak araç Çorumda toplanıyor bu sebeple sürekli yanına gidip foto çekme gibi bir şansım yok, onların çekip gönderdiklerini eklemeye çalışacağım) fotoları bilgisayara indirip yüklemeye çalışacağım. Bu arada bugün itibari ile arabanın kaportasındaki kaynak, kesme biçme, düzeltme işlemlerinin tamamlanarak kaynak yerlerinin taşlandığını söylediler, kaportacı bugün itibari ile zımpara yapıp yarın boyacıya gönderecekmiş.

Bu arada toplanmışken tamponları da değiştireyim dedim ama, orjinal bulamadım, sadece Tokatta birinde orjinal arka tampon varmış, orjinal (mais) ön tampon konusunda yardımcı olabilecek varsa sevinirim. Orjinal mais kutusunda ön farlar, arka stoplar ve sinyalleri de değiştireyim dedim ve orjinallerini de farklı illerde bulabildim ama fiyat çok yüksek (toplam 400 TL) geldi, imkanla el verirse onları da yenilemeyi düşünüyorum.

Son olarak bagaj kapağında bulunan RENAULT 9 GTE monogram yazısının her yerde yan sanayisi var ve çok basit yapılmış, RENAULT 9 GTD, GTL ve GTC olan orijinal mais poşetinde monogram yazıları var ancak bir türlü benim araçta olan GTE olanını bulamadım. bir kaç yerden bugün için cevap bekliyorum (depoya bakacaklar) Bu yazı far ve stoplardan daha önemli, bilgisi olan varsa yardımlarını bekliyorum.

Saygılarımla

Fotoları eklemeye devam edeceğim

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eyl 07, 2016 8:18 am 

Arabanın yaklaşık 10 gün önce sökülmeye başlanıp çamurluk ağızları, marşbiyeller değiştirilip sol ön taban sacının bir bölümünün kesilip yeni sac eklendikten ve bagajın sol tarafındaki çürüklerin giderildiği halindeki fotolar aşağıdadır. bu fotolar içerisinde bagaj havuzunun sol tarafı ile sol arka amortisör kulesindeki çürükler, arka plaka panelindeki çürükler net görülmekte. Taban sacı ve bagajın sol arka kısmındaki çürükleri tamir etmeden önce foto çekmemişler o yüzden çürük hallerine ilişkin fotolar mevcut değil.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eyl 07, 2016 8:26 am 

Üstteki fotolarda durumun ne kadar vahim olduğu net görünmekte, özellikle bagaj bölümü, arka panel, taban sacı vs. Bu fotolarda kaynaklar çok çirkin görünmekte ancak dün itibari ile tüm kaynak izleri taşlanmış, kapı değişmiş, diğer kapılar ve kaportadaki küçük hatalar düzeltilmiş, gayet temiz görünüyordu. bu haline ilişkin fotoları dün itibari ile gönderdiler ama bilgisayara henüz kopyalamayadım, kopyalayınca onları da ekleyeceğim nasipse. Bugün ise tüm kaynak izleri ve düzeltmeler zımparalınıp temiz hale getirildikten sonra boya atölyesine göndereceklermiş, orada da bir tur zımparalancakmış, boyaya gönderilmeden önceki temiz hali ile de fotoğraf istedim inşallah çekip gönderirler buradan da paylaşabilirim.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eyl 07, 2016 10:37 am 

Aracın Kaportasının genel hatları ile yapılıp kısmen taşlama yapıldığı haline ilişkin dün elime geçen fotolar aşağıdadır. Bu süreçten sonra zımparalayıp boya atölyesine göndereceklermiş. (Bugün ya da yarın)

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eyl 07, 2016 10:41 am 

Bundan sonraki fotoları imkanım oldukça paylaşmaya çalışacağım. Daha önce de belirttiğim üzere şu bagajdaki RENAULT 9 GTE yazısının orijinini bulamadım (piyasadakiler çok basit görünüyor, çıkan parçayı takmak bile daha mantıklı geldi) bulabileceğim bir yer bilen varsa bilgi verirse sevinirim.

Kolay Gelsin

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eyl 07, 2016 1:42 pm 
Kullanıcı avatarı

abi araba denize flan mı düştü ne hale gelmiş öyle :D
Kolay gelsin 1 gram pas bırakmayın tüm çabalarınız boşa gider
93 modelse aslında orta kasa olarak toplayabilirsiniz 93 modelin orjinalinde orta kasa var

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eyl 07, 2016 2:10 pm 

Araba denize düşmedi de yıllardır hergün yağmur, çamur, kar üstünde kullanıldı. Bu arada sadece bunda değil etrafta dolaşan bu model 9 ların büyük bir bölümü bu halde (nokta kadar pas olmayanları da vardır tabiki) ama zamanla çürüyen yerler üstten boyandığı için altı pek görünmüyor, dolayısıyla çoğu reno 9 sahibi arabasının çürük olduğunun farkında değil. (yakın arkadaşlarımdan biliyorum. ben bu işe kalkıştığımda benim araba da çürük yok diyen iki arkadaşın araçlarında bagaj tabanı ve arka çamurluk iç bölümlerini inceledik benim arabadan beter durumda olduğu anlaşıldı) bir diğer durumda bu araçlar ortalama 20-25 yıllık araçlar olduğu için yıllar içinde yapılan kazlarda bu parçaların çoğu değişiyor boyanıyor vs. ve değişen boyanan parçalar iyi yapıldıysa paslanması bir on yıl daha gecikiyor. benim arabamda şimdiye kadar küçük sürtmelerden dolayı bir arka kapı bir de ön çamurluk boyalı idi. Diğer parçalar şimdiye kadar hiç işlem görmediği için 23 yılda çürümesi de gayet normal. Ama sonuç olarak dediğiniz gibi 1 gram bile pas kalmayacak şekilde yapıyorlar saolsunlar. Boyadan sonra çamurluk içleri, taban ve bagaj kısmı astarlanacak, dıştan 2 kat pütür kaplanacak mumlanacak sağlam bi koruma yapacaklar inşallah.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eyl 07, 2016 2:17 pm 
Kullanıcı avatarı

Aaah ah bilmem mi tertemiz boyanmış diye almıştım spring'imi. 1 yıl sonra foyası meydana çıktı her tarafı paslanmış. 2012 yada 2013 yılında toplatmıştım bende. Güzel bir o kadar da sıkıcı süreçtir.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eyl 07, 2016 2:39 pm 

Harcadığım ve harcamaya devam ettiğim parayı düşününce maddi anlamda çok sıkıcı gerçekten ama. 15 yıllık ilk arabamı eski haline geleceğini düşünmekte (aldığımda bırakın boyayı, üzerinde çizik yoktu, koltuk poşetleri daha üzerinde duruyordu, gelin kız gibiydi) bir o kadar zevkli.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eyl 07, 2016 10:55 pm 

arka yazının orjinalı ne marka ? çıkanda ne yazıyor .mais diyor ilanda
http://otoparcabul.com/urun/166eaa2034a5/e8499806-16a4-4369-be96-ac11ef4451b6

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 206 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Sonraki

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: