RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiye'nin İlk ve Tek Renault 9-11 Kulübü
Zaman: Pzr Ağu 19, 2018 4:18 am

Tüm zamanlar UTC

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 11 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Geri vites Frende gelen ses.
MesajGönderilme zamanı: Çrş Eki 05, 2016 11:16 am 
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar Geri vitesde geri gidip frene basınca abs gibi küt küt ses geliyor. Sanki bir yerler çıkıp gidecek gibi. Usta ile o kadar baktık bulamadık.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eki 05, 2016 11:45 am 
Kullanıcı avatarı

Broadwaylerde kronik bir sorun denilebilir. Selim emmiden hatırladığıma gore araca bir zararı yoktur, disk yada balata gibi bir parça değiştiğinde sorun çözülmüş oluyordu.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eki 05, 2016 1:55 pm 
Çakma Admin
Kullanıcı avatarı

Fren balatasından kaynaklanıyor, kaliteli balata ile sorun ortadan kalkar.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş Eki 06, 2016 8:05 am 

balatarı trw ile değiştirmiştik sorun kayboldu

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş Eki 13, 2016 5:50 pm 

Bu sorunla ilgili ben 2 yıl once cok ugrastim gereksiz birsürü parca değiştirdim fayda olmadi. Sorun diskte veya balatada degil iki yil once bu sorun başladığında usta ilk olarak balatdan dedi. Uzerinde yari seviyede Orjinal mais balata ve disk vardı zaten ama ben yine de sıfır mais disk balata alsim değiştirdim olmadi. Sonra kaliper tamir takımını değiştirelim dediler orjinal bulamadim ama bosch markaydi heralde tamir takimi seti aldim değiştirdik ses azaldı her seferinde yapan sesi haftada bir veya ayda bire düşürdük. Ses beni yine de rahatsız ediyordu. Ustaya yeniden gittim balatalarin bastığı kizakta biseyler yapti sorun tamamen gecti ama sadece iki ay sürdü. Iki ay sonra tekrar başlayınca tamirci de bunaldi yapacak her seyi yaptık yapacak bişey kalmadı dedi. Bir iki hafta daha binince ses iyive artti arabanin frenlerini sokup atacak hale geldim. Ankara'daki frencileri dolaşırken frenci bayram ustaya denk gelsim sorunu anlattım zaten ezbere biliyormuş fren kaliperlerinin veya tamir takimlarinin set olarak orjinal mais parcalarla degismesi gerektiğini yoksa cozulmeyecegini söyledi. Orjinal ne kaliper ne de tamir takimi bulamadım. Cikma da olmaz dedi. Parca bulamayınca yeni cliolardan birinin kaliperlerinin birinin ölçülerinin benim arabaya cok yakin oldugunu ve uydurabilecegimizi söyledi kaliperin arkasindaki parcalarin bazıları ile birlikte clionun bi kasasinin orjinal kaliper balata diskini aldik saolsun yarim uğraşıp takti hem ses kesildi hemde frenler akla hayale gelmeyecek şekilde süper oldu

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş Eki 13, 2016 6:00 pm 

Cozumu biraz detaylı anlattım kusura bakmayin ama arkadas benim gibi gereksiz parçalara boşa para harcamasın diye surecin tamamını anlatma gereği duydum. Ben bu işler icin 2 yil once 1000 liradan fazla para harcadım ama her kurusuna kadar degdi. Hatta arka frenleti de disk yapmak icin butun altyapıyı da hazırladık ama bir turlu fırsat bulup yapamadık. Ayrica on fren sistemini clionun sistemine donusturmenin en buyuk faydası orjinal balata bulabilmek oldu. Clio balatasi kullandığım için orjinal mais balata her parcacida var bende de orjinal parça takıntısı olduğu icin hiç sorun yaşamıyorum.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş Eki 13, 2016 6:04 pm 

Sonuc olarak sorun ne disk ne de balata da sorun fren kaliperlerinde. Ya orjinal tamir takimi bulup degistireceksiniz yada orjinal fren kaliperi. Bunlari yapmadan sorunu çözmek mumkun olmadı. Yan sanayi parçalarla hic bir sey yapmayı denemeyin derim sadece boşuna masraf yaparsınız bence. Saygılarımla

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş Eki 13, 2016 9:43 pm 
Kullanıcı avatarı

KUZOLUKOĞLU yazdı:
Cozumu biraz detaylı anlattım kusura bakmayin ama arkadas benim gibi gereksiz parçalara boşa para harcamasın diye surecin tamamını anlatma gereği duydum. Ben bu işler icin 2 yil once 1000 liradan fazla para harcadım ama her kurusuna kadar degdi. Hatta arka frenleti de disk yapmak icin butun altyapıyı da hazırladık ama bir turlu fırsat bulup yapamadık. Ayrica on fren sistemini clionun sistemine donusturmenin en buyuk faydası orjinal balata bulabilmek oldu. Clio balatasi kullandığım için orjinal mais balata her parcacida var bende de orjinal parça takıntısı olduğu icin hiç sorun yaşamıyorum.

4 disk fren cok ilgi cekici olacaktir. Yaptirdiktan sonra paylasimlarinizi bekleriz.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cum Eki 14, 2016 6:12 am 
Kullanıcı avatarı

KUZOLUKOĞLU yazdı:
Bu sorunla ilgili ben 2 yıl once cok ugrastim gereksiz birsürü parca değiştirdim fayda olmadi. Sorun diskte veya balatada degil iki yil once bu sorun başladığında usta ilk olarak balatdan dedi. Uzerinde yari seviyede Orjinal mais balata ve disk vardı zaten ama ben yine de sıfır mais disk balata alsim değiştirdim olmadi. Sonra kaliper tamir takımını değiştirelim dediler orjinal bulamadim ama bosch markaydi heralde tamir takimi seti aldim değiştirdik ses azaldı her seferinde yapan sesi haftada bir veya ayda bire düşürdük. Ses beni yine de rahatsız ediyordu. Ustaya yeniden gittim balatalarin bastığı kizakta biseyler yapti sorun tamamen gecti ama sadece iki ay sürdü. Iki ay sonra tekrar başlayınca tamirci de bunaldi yapacak her seyi yaptık yapacak bişey kalmadı dedi. Bir iki hafta daha binince ses iyive artti arabanin frenlerini sokup atacak hale geldim. Ankara'daki frencileri dolaşırken frenci bayram ustaya denk gelsim sorunu anlattım zaten ezbere biliyormuş fren kaliperlerinin veya tamir takimlarinin set olarak orjinal mais parcalarla degismesi gerektiğini yoksa cozulmeyecegini söyledi. Orjinal ne kaliper ne de tamir takimi bulamadım. Cikma da olmaz dedi. Parca bulamayınca yeni cliolardan birinin kaliperlerinin birinin ölçülerinin benim arabaya cok yakin oldugunu ve uydurabilecegimizi söyledi kaliperin arkasindaki parcalarin bazıları ile birlikte clionun bi kasasinin orjinal kaliper balata diskini aldik saolsun yarim uğraşıp takti hem ses kesildi hemde frenler akla hayale gelmeyecek şekilde süper oldu

Çok ilginçmiş gerçekten. Clio nun hangi kasasının parçalarını kullandınız biliyor musunuz ?

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cum Eki 14, 2016 6:15 am 

2005 model olanın parçalarını takmıştı ama kasa nedir bilmiyorum. Balata disk alırken 2005 clio ön balatası/diski dediğimde parçacı tek bir parça veriyor zaten

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cum Eki 14, 2016 6:20 am 

Arka frenleri diske çevirmek için de megan parçaları kullanacağını söylemişti ama biraz uzun sürer demişti. Önce orjinal parça bulunacak vs. Araba forumdada paylaştığım üzere 2 aydır yenileme sürecinde dün boyanmış, önümüzdeki hafta alacam nasipse kış geçtikten sonra arka fren işine başlamayı düşünüyorum. Başladığımda paylaşırım. Hatta araba gelidiğinde fren kaliperkerinin ve diskin bulunduğu bölgeden foto çekip paylaşabilirim de. sorun yaşayan arkadaşlara yardımcı olabilir.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 11 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: