RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiye'nin İlk ve Tek Renault 9-11 Kulübü
Zaman: Pzt Eki 15, 2018 9:23 am

Tüm zamanlar UTC

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Egzoz muayenesinden geçemedim
MesajGönderilme zamanı: Sal Haz 06, 2017 10:43 am 

Merhaba Arkadaşlar 1997 model Renault 9 Broadway RN sahibiyim geçen gün arabamın muayenesi vardı randevu saatine geç kalmamak için egzoz muayenesini dışarıda yaptırmak yerine Tüv Türkte yaptırayım dedim ama maalesef egzoz emisyon ölçümleri yüksek çıktı muayeneden geçemedim. Aracım Lpg'de ve Benzinde biraz yüksek devirde (1.000 devir) çalışıyor. Egzoz emisyon değerlerini düşürmek için ne yapmam gerekir. Bujilere ve Gaz ayarına baktır dediler ama başka nelere baktırmalıyım. Karbüratör temizliği vs. faydası olurmu? birde R9'larda katalizör oluyormu? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal Haz 06, 2017 11:19 am 

merhaba r9 rn aracınızda katalizör yok önce benzinde hava ve rolanti ayarı yaptırın sonra lpg ayarı

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal Haz 06, 2017 11:29 am 

r9smt yazdı:
merhaba r9 rn aracınızda katalizör yok önce benzinde hava ve rolanti ayarı yaptırın sonra lpg ayarı

Teşekkürler üstadım...

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal Haz 06, 2017 3:31 pm 
Kullanıcı avatarı

Egzoz patlak olursa gaz verildiğinde değerler düzelir. Egzoz sağlamsa gaz ayarı yaptırırsınız. Ölçümde gaz ayarıyla düzeltemezseniz karbüratör temizliği o zaman olur. Mikser karbüratöre tam oturmazsa yine aynı sıkıntı çıkar.

Dışarıda ölçüm yapılırken gaz veriyorlar ama muayene istasyonunda ölçüm hiç yaptırmadım. Gaz vererek ölçüm yapacaklarını düşünmüyorum.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Haz 07, 2017 5:54 am 

Cihangir KALKAN yazdı:
Egzoz patlak olursa gaz verildiğinde değerler düzelir. Egzoz sağlamsa gaz ayarı yaptırırsınız. Ölçümde gaz ayarıyla düzeltemezseniz karbüratör temizliği o zaman olur. Mikser karbüratöre tam oturmazsa yine aynı sıkıntı çıkar.

Dışarıda ölçüm yapılırken gaz veriyorlar ama muayene istasyonunda ölçüm hiç yaptırmadım. Gaz vererek ölçüm yapacaklarını düşünmüyorum.

Muayene istasyonunda hem rolantide hemde gaz vererek ölçüm yapıyorlar, maalesef hem benzinde hem Lpgde değerler yüksek çıktı, hafta sonu sanayide ustalara göstereceğim bakalım sonuç ne olacak.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Haz 07, 2017 2:53 pm 
Kullanıcı avatarı

rmz_akcay yazdı:
Cihangir KALKAN yazdı:

Muayene istasyonunda hem rolantide hemde gaz vererek ölçüm yapıyorlar, maalesef hem benzinde hem Lpgde değerler yüksek çıktı, hafta sonu sanayide ustalara göstereceğim bakalım sonuç ne olacak.

Gaz verdikleri halde yüksek çıktıysa karbüratörden çıkacağını tahmin ediyorum. Hava filtresinin ağzı bantlıysa, usta gaz ayarını tutturamazsa mikser, karbüratör emme manifoldu üçlüsünden biri kesinlikle hava alıyordur.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: