RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiye'nin İlk ve Tek Renault 9-11 Kulübü
Zaman: Cmt Oca 20, 2018 8:32 pm

Tüm zamanlar UTC

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 46 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: hoparlörü nereye koyayım?
MesajGönderilme zamanı: Cum Ağu 24, 2012 9:10 pm 

selam dostlar, başka bir konuda http://urun.gittigidiyor.com/elektronik ... l-62893606 gördüm fiyatı da uygun olunca sipariş ettim bir çift; arabada 2 tane 16cm lik pioneer zaten vardı ama özellikle basslarda yetersiz kalıyordu...

şimdi sorunum şu; arkada zaten orjinalinde 2 adet 16cmlik hoparlör için delik vardı... burada pioneer lar takılı... yeni aldıklarımı da yanına mı takayım yoksa ön kapılara ceplik yaptırıp 16 lıkları ön kapılara yeni aldıklarımı da arkaya mı koydurayım?

En son mortar tarafından Cum Ağu 24, 2012 9:16 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cum Ağu 24, 2012 9:12 pm 
Kullanıcı avatarı

mortar yazdı:
selam dostlar, başka bir konuda [url]http://urun.gittigidiyor.com/elektronik/pioneer-ts-a6994s-600-watt-hoparlor-yeni-model-62893606 şu hoparlörü[/url] gördüm fiyatı da uygun olunca sipariş ettim bir çift; arabada 2 tane 16cm lik pioneer zaten vardı ama özellikle basslarda yetersiz kalıyordu...

şimdi sorunum şu; arkada zaten orjinalinde 2 adet 16cmlik hoparlör için delik vardı... burada pioneer lar takılı... yeni aldıklarımı da yanına mı takayım yoksa ön kapılara ceplik yaptırıp 16 lıkları ön kapılara yeni aldıklarımı da arkaya mı koydurayım?

ceplik yaptırma! tabiki sistem yapıp yüklenmeyeceksen. 16 lıkları çıkart onun yuvasının üzerine yenilerin kutusundan çıkacak olan şablonu koyup orayı kes. yeni 6x9 ları oraya koy.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cum Ağu 24, 2012 9:18 pm 

fosil93 yazdı:
ceplik yaptırma! tabiki sistem yapıp yüklenmeyeceksen. 16 lıkları çıkart onun yuvasının üzerine yenilerin kutusundan çıkacak olan şablonu koyup orayı kes. yeni 6x9 ları oraya koy.

abanmak gibi bi düşüncem yok; bi tane de pioneer mvh-1400 alıp o şekil kullanayım diyorum... ama 16 lıkları boşa çıkarmak istemiyorum onları da kullanayım istiyorum...

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cum Ağu 24, 2012 10:19 pm 
Kullanıcı avatarı

Ses sistemi için önlere yatırım yapmak lazım.

Ön kapılara kolon şart ancak kapılara ceplik yaptırmaya gerek yok. Zaten ön aşşağıdaki yerler kapı için. Birde konsol üstünde kolon yuvaları vardır. Oralar genelde kullanılmaz.

Sesten memnun değilseniz güzel bir komponent alın. Büyük kolonları aşşağıdakilerle değiştirin. Komponentin tiz hoparlörlerini de tam size bakacak şekilde konsolun üstüne yerleştirin.

Arkalar genellikle gerekli değildir. Araç içindeki ses sisteminde asıl önemli olan sahne efekti oluşturabilmek. Yani tam karşınızda bir sahne varmış izlenimi uyandırmak. Arka kolonlar bas ağırlıklı ve sadece boşluğu doldurmak için takılır. Onun için 3-4 yollu dediğiniz hoparlörlerden kullanılabilir ancak kesinlikle arka kolonların sesi çok açılmamalı.

Onun haricinde güzel bir sistem için fazla kolona ihtiyaç yok. Sadece kaliteli ekipmanlar gerekli.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cmt Ağu 25, 2012 6:40 am 

sandalye yazdı:
Ses sistemi için önlere yatırım yapmak lazım.

Ön kapılara kolon şart ancak kapılara ceplik yaptırmaya gerek yok. Zaten ön aşşağıdaki yerler kapı için. Birde konsol üstünde kolon yuvaları vardır. Oralar genelde kullanılmaz.

benim springde ön konsol haricinde ön tarafa hoparlör takılacak bi yer yok malesef... o sebepten ceplik sordum...

açıkçası komponente ihtiyacım yok; elimdeki 16lıklar ses kalitesi olarak bana yetiyor... ovalleri almamdaki sebeb bassları tamamlamak; woofer almak istemedim açıkçası o kadar da bass adamı değilim :)

sanırım ovalleri de arkaya 16 lıkların yanına takıcam başka yok görünmüyor...

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cmt Ağu 25, 2012 9:08 am 
Çakma Admin
Kullanıcı avatarı

önde hiç hoparlör yok mu abi... :?:

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cmt Ağu 25, 2012 9:56 am 
Kullanıcı avatarı

benim arkada 13 ler vardı onları söktüm yerini genişletip yerine bu ilandakilerden taktım bana fazlası ile yetiyo ovallar 16 ların yerine oturuyorsa sök 16 ları tak ovalları teybinde pionerse baksen o zaman sese

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cmt Ağu 25, 2012 12:18 pm 

karadeniz yazdı:

önlerde hoparlör yok yeğen... zaten konsol haricinde hoparlör yeri de yok önde :crazy:

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cmt Ağu 25, 2012 12:19 pm 

mustafa yazdı:
benim arkada 13 ler vardı onları söktüm yerini genişletip yerine bu ilandakilerden taktım bana fazlası ile yetiyo ovallar 16 ların yerine oturuyorsa sök 16 ları tak ovalları teybinde pionerse baksen o zaman sese

teybi peynir yapacaz orda sorun yok; 16 lıklar tam köşede, ovalleri sığdırabilir miyim onu bilmiyorum onların yerine...

bi de dediğim gibi 16 lıklar da boşta kalsın istemiyorum :evil:

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cmt Ağu 25, 2012 1:48 pm 
Kullanıcı avatarı

mortar yazdı:
karadeniz yazdı:

önlerde hoparlör yok yeğen... zaten konsol haricinde hoparlör yeri de yok önde :crazy:

Ercan nasıl yok len ayak hizasındaki yerlere ne oldu ?

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cmt Ağu 25, 2012 3:44 pm 

barut yazdı:
mortar yazdı:
karadeniz yazdı:

Ercan nasıl yok len ayak hizasındaki yerlere ne oldu ?

abi benim ayak hizasının olduğu yer düz; hoparlör boşluğu falan yok ki?

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cmt Ağu 25, 2012 6:09 pm 
Kullanıcı avatarı

Abov şimdi çaktım olayı. R9'ların baz versiyonunda yok o kolon yerlerinden. Broadway bakaliti bulup takılır sorun değil.

Dostum gel sen beni dinle. Şu andan itibaren müzisyen olarak konuşuyorum :keş:

Ön bakalitleri değiştir veya dediğin gibi kapılara pandizot yaptır. Daha sonra Arka kolonları yeni aldıklarınla değiştir. Bak üstüne basarak söylüyorum kesinlikle arkaya 4 tane hoparlör takmak gibi birşey yapma. Acayip gereksiz. Arka kolonlar sadece araç içindeki boşluğu doldurmak içindir. Çok bas kafa şişirir ve arkadaki yolcuları hatta seni bile rahatsız eder.

Ön tarafı hallettikten sonra güzel bir komponent al. Aşşağılara büyük hoparlörü yukarıya tizleri koy. Bağla teybine yaslan arkana keyfine bak :)

Bu sistem kesinlikle yeterli. Hatta şunu söyleyeyim çok uçuk ses sistemlerinde arkada kolon bile yoktur ki bu dediğim sistemler ödül almış sistemler. Araç içi ses sisteminde asıl önemli olan sahneleme efekti oluşturabilmek. Yanı tüm enstrümanlar sanki karşımızdaymış gibi duyulmasını sağlamak.

Ben kendi aracımızda özellikle arkayı kısıyorum. Zaten arkalar bas ağırlıklı çalıştığından kısıkken bile rahatça duyuluyor.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Pzt Ağu 27, 2012 11:10 am 

sandalye yazdı:
Abov şimdi çaktım olayı. R9'ların baz versiyonunda yok o kolon yerlerinden. Broadway bakaliti bulup takılır sorun değil.

bakalit bulduk diyelim; orada delik hazır var mı? bi de 16 lık hoparlör sığar mı oraya? :ramo:

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Pzt Ağu 27, 2012 11:42 am 
Kullanıcı avatarı

Delik büyük ihtimal vardır. Sonuçta aynı şase ve kaporta.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Pzt Ağu 27, 2012 12:06 pm 
Kullanıcı avatarı

16 lık oraya sığmaz ayak hizsındakiler 13 cm liktir delikde büyük ihtimal vardır

Biz bize yeteriz 1.4 severiz

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Pzt Ağu 27, 2012 6:24 pm 
Çakma Admin
Kullanıcı avatarı

aynen kapı hoparlörü 13 cm dir... ;)

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş Eyl 06, 2012 12:48 pm 
Kullanıcı avatarı

arkaya hoparlör alıcam ama orjinal yeri kaç cm'dir. kaç yollu almam lazım veya farkedermi. kabloyu kaç metre almam lazım. ilk defa bağlatıcam arkaya yardımcı olrsanız sevinirim.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş Eyl 06, 2012 1:36 pm 
Kullanıcı avatarı

Panasonic MAGSS 450w böyle birşey nasıldır. alsammı diye düşünüyorum. sizinde görüşlerinize ihtiyacım var. tşkkürler.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş Eyl 06, 2012 1:47 pm 
Kullanıcı avatarı

4 cm lik hoparlörlerden nasıl bi performans alırsın orası meçhul ;)

Biz bize yeteriz 1.4 severiz

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş Eyl 06, 2012 2:04 pm 
Kullanıcı avatarı

salla2000 yazdı:
4 cm lik hoparlörlerden nasıl bi performans alırsın orası meçhul ;)

orası 4 cm mi

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 46 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: