RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiye'nin İlk ve Tek Renault 9-11 Kulübü
Zaman: Sal Eki 23, 2018 7:20 am

Tüm zamanlar UTC

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 14 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: Pzr Eyl 13, 2015 10:54 pm 
Kullanıcı avatarı

İyi akşamlar abilerim..

pioner teyp ve hoparlörleri takılı aracımda ama ben arkaya da hoparlör takmak istiyorum. kesmeden (pandizot diyorlar heralde) ekstra bir şey yapmadan hoparlör takmanın yolu var mıdır ? formda buna dair sorular var ama cevap göremedim. konu kirliliği için kusuruma bakmayın

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Pzt Eyl 14, 2015 7:31 am 
Kullanıcı avatarı

SMT KRMN yazdı:
İyi akşamlar abilerim..

pioner teyp ve hoparlörleri takılı aracımda ama ben arkaya da hoparlör takmak istiyorum. kesmeden (pandizot diyorlar heralde) ekstra bir şey yapmadan hoparlör takmanın yolu var mıdır ? formda buna dair sorular var ama cevap göremedim. konu kirliliği için kusuruma bakmayın

pandizot yaptırabilirsin ama çirkin oluyor. http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-oto-ses-sistemleri-aksesuar-reno ... 7286/detay
hep şahinlerde gördüğüm için çakal arabası gibi bir izlenim oluşur :D bence güzelce kestir tak hoparlörü

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Pzt Eyl 14, 2015 5:21 pm 

kafanı bagajdan sok delikleri olç uygun hoparler ler al . çok küçük alman lazım.10 cm ancak delmeden olur . hazır delikler var
http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/pioneer-ts-g1013-i-10-cm-oto-hoparlor-130-watt ... 818-2357-0

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Pzt Eyl 14, 2015 8:04 pm 
Kullanıcı avatarı

emin misin abi ben hiç görmedim.. ama bir bakayım..

benım aklımda şöyle bir şey vardı 8mm suntadan hoparlöre kabin yapsam. direkt arka döşemenin üstüne koysam falan olmaz mı ? veya arka emniyet kemerinin derinliği yeterse oraya da yapabilirim

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal Eyl 15, 2015 7:37 am 
Kullanıcı avatarı

arkadaki delikler küçük alıcağın hapörlerlerde küçük olucak bu yüzden çıkardığı ses fazla tatminkar olacağını sanmam en güzeli pandizot yukardaki ilandaki 4 yuvalu çok dersen iki yuvalı olanlarıda var tek parça olmasın dersen ayrı ayrıda yaptırabilirsin marangozda
örnek bizim bacanakta kestirmedi

Resim

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal Eyl 15, 2015 8:35 am 
Kullanıcı avatarı

yanı benım merak ettıgım şey pandizotta ayrı bir mühendislik var mı ? hoparlöre her hangi bir şekilde sabitleştirsem olur mu ?

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal Eyl 15, 2015 4:58 pm 
Kullanıcı avatarı

Pandizotu delebilirsin. Dikkat etmen gereken husus çapak kalmasın ve hoparlörler tam yerine boşluksuz otursun. Boşluk olursa veya tam oturmassa cızırtı yapacaktır ve hoparlörler tam performanslı çalışmayacaktır. Bizzat başıma geldi.

Bir diğer önemli nokta o sac kesildikten sonra çürümeye çok müsait. Antipas sürmeni tavsiye ederim.

Hoparlör seçerken de sakın arkaya 4 koyayım falan deme. Kafa ütülemekten başka birşey yapmıyor. Araç ses sistemlerinde asıl hedef her zaman sahneleme olmalıdır. Yani asıl ses midler ve tizler ön tarafta, doldurucu olarak da arkaya daha büyük çaplı bas ağırlıklı hoparlörler konulmalı ki araç içinde müzik dinlerken ses sanki konserdeymişsiniz de sahneden geliyormuş gibi gelsin.

O yüzden ne kadar büyük sığıyorsa o kadar büyük oval cinsten bir 2 hoparlör koyman yeterli. Yol sayılarına aldanma. İyi bir markadan seç. Piyasada bir Jameson sevdasıdır gidiyor. Ben bizzat eski arabaya Jameson takmıştım satıcıya aldanıp. 5 para etmez hoparlörler. Hoparlörleri takarken de teybin balans ayarına dikkat et ve arka tarafın sesini birazcık kıs.

Ben cam gibi net bir ses istiyorum diyorsan önlere kompanent, arkalara koaksiyel tip hoparlörler yeter. Toplam 4 tane eder. Aslında arka kapılara da takılıp toplam 6'ya çıkartılsa çok güzel olur. Ama tabi değer mi tartışılır. Kapı hoparlörlerinde kapının yalıtımı da çok önemli. R9'daki kapı yalıtımı malum :)

Tiz seslerin düzgün yayılımı için boş alan gerekir. Yani tiz ağırlıklı hoparlörler yolculara bakmalı. Bas sesler ise madde üstünde yayılır. O yüzden aracın bagajına konulan subwoofer bile içeriden rahatça duyulur. Burada piyasadaki en büyük aldatmaca çok uçuk sayıda tweeterlı oval koaksiyonel hoparlörler çıkarmaları. O hoparlörler arka pandizota konulduğunda üstündeki tweeterlar tavana baktığı için zaten hiçbir işe yaramıyor.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal Eyl 15, 2015 7:47 pm 
Kullanıcı avatarı

sandalye yazdı:
Pandizotu delebilirsin. Dikkat etmen gereken husus çapak kalmasın ve hoparlörler tam yerine boşluksuz otursun. Boşluk olursa veya tam oturmassa cızırtı yapacaktır ve hoparlörler tam performanslı çalışmayacaktır. Bizzat başıma geldi.

Bir diğer önemli nokta o sac kesildikten sonra çürümeye çok müsait. Antipas sürmeni tavsiye ederim.

Hoparlör seçerken de sakın arkaya 4 koyayım falan deme. Kafa ütülemekten başka birşey yapmıyor. Araç ses sistemlerinde asıl hedef her zaman sahneleme olmalıdır. Yani asıl ses midler ve tizler ön tarafta, doldurucu olarak da arkaya daha büyük çaplı bas ağırlıklı hoparlörler konulmalı ki araç içinde müzik dinlerken ses sanki konserdeymişsiniz de sahneden geliyormuş gibi gelsin.

O yüzden ne kadar büyük sığıyorsa o kadar büyük oval cinsten bir 2 hoparlör koyman yeterli. Yol sayılarına aldanma. İyi bir markadan seç. Piyasada bir Jameson sevdasıdır gidiyor. Ben bizzat eski arabaya Jameson takmıştım satıcıya aldanıp. 5 para etmez hoparlörler. Hoparlörleri takarken de teybin balans ayarına dikkat et ve arka tarafın sesini birazcık kıs.

Ben cam gibi net bir ses istiyorum diyorsan önlere kompanent, arkalara koaksiyel tip hoparlörler yeter. Toplam 4 tane eder. Aslında arka kapılara da takılıp toplam 6'ya çıkartılsa çok güzel olur. Ama tabi değer mi tartışılır. Kapı hoparlörlerinde kapının yalıtımı da çok önemli. R9'daki kapı yalıtımı malum :)

Tiz seslerin düzgün yayılımı için boş alan gerekir. Yani tiz ağırlıklı hoparlörler yolculara bakmalı. Bas sesler ise madde üstünde yayılır. O yüzden aracın bagajına konulan subwoofer bile içeriden rahatça duyulur. Burada piyasadaki en büyük aldatmaca çok uçuk sayıda tweeterlı oval koaksiyonel hoparlörler çıkarmaları. O hoparlörler arka pandizota konulduğunda üstündeki tweeterlar tavana baktığı için zaten hiçbir işe yaramıyor.

ben senın yazdıklarından pek bir şey anlamadım ama sen baya anlıyorsun heralde o yüzden ben sana direkt şöyle sorayım sende bana olur olmaz gibi açık cevap ver Ali olur mu :)

ama ne olursa olsun arka tarafı kesmem, aracın yeterınce curuk yerlerı var zaten :D

ön hoparlörden ses kalitesi olarak çok memnunum. aracın içindeyken de gayet tatmin edici ses yüksekliği alıyorum öyle tizmiş tweeatmış hiç anlamıyorum o dediğinden .. Benim amacım sadece arabanın dışındayken daha yüksek seste muzık dınleyebılmek.. Ben direkt 8mm suntadan kabin yapıp ona sabitlesem veya arka emniyet kemerinin oraya sabitlesem olur mu ? yeterınce yer varsa gerektiği durumda bakalıtı kesıp biçerim :) eger olur dersen yukarıda saydıgın tiz dir bassdır bu açıdan kaliteli bir şey alayım diyorum tabı hacim olarak küçük olmalı 11 -12-13 cm lik yuvarlak hoparlörden düşünüyorum ne dersin olur mu ?

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal Eyl 15, 2015 8:34 pm 
Kullanıcı avatarı

Rica ediyorum, arabanın dışındayken daha yüksek seste müzik dinleme.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal Eyl 15, 2015 8:36 pm 
Kullanıcı avatarı

hangı acıdan ?

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal Eyl 15, 2015 9:34 pm 
Çakma Admin
Kullanıcı avatarı

sandalye yazdı:
Rica ediyorum, arabanın dışındayken daha yüksek seste müzik dinleme.

Bi daha düşün... :)

Resim

https://www.youtube.com/watch?v=MSvSsNSuVtk

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş Eki 01, 2015 11:51 pm 

sandalye yazdı:

Bende dediklerinden aşırı bişey anlamadım ama neler önerirsin marka olarak öne arkaya bide arka kapıya ne gibi olabilir şuanda taktırmıyacağızda ileride işime yarayabilir

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cum Eki 02, 2015 4:43 pm 
Kullanıcı avatarı

Sadece önlere komponent, arkalara koaksiyel cins hoparlörler yeter. dip baslar daha iyi gelsin derseniz bir de subwoofer. Daha fazlası israftan başka birşey değil.

Marka olarak Pionner, Kenwood, Sony gibi markalar iyidir.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cmt Oca 02, 2016 8:22 am 
Kullanıcı avatarı

Fiyatı uygun geldi bana.

http://www.hepsiburada.com/roadstar-rdh-694s-6x9-4-yollu-500watt-oval-hoparlor-p-OTAYRDH-694S

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 14 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: