RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiye'nin İlk ve Tek Renault 9-11 Kulübü
Zaman: Pzr Kas 18, 2018 4:02 pm

Tüm zamanlar UTC

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Akustik ses
MesajGönderilme zamanı: Sal Eki 27, 2015 2:36 pm 

arkadaşlar arabamda akustik ses arıyorum :) bilgisayrımda creativve 2 li usb ile çalışan hoparlör var çok temiz ses veriyor akustiği çok iyi arabadada o sesi alabileceğim hoparlör varmıdır ?

Başa Dön

Mesaj Başlığı: Re: Akustik ses
MesajGönderilme zamanı: Sal Eki 27, 2015 4:42 pm 
Kullanıcı avatarı

Ooo benim uzmanlık alanım :)

Akustik için güzel hoparlörler kadar hoparlörlerin de konumu çok önemli. Ben bunu 1 saat heavy metal çaldıktan sonra stüdyodan çıkınca daha iyi anladım. Boyum kadar Marshall kafa-kabin amfiler, shure mikrofonlar, güzel ekipmanlar. Herşey en iyisinden. Gel gelelim kimse çaldığını duyamıyor, dışarıdan dinleyen doom metal falan çalıyoruz sanıyor. Acayip bir kaos. Çıktıktan sonra 1 saat kulak çınlaması ve yarı yarıya işitme kaybı da cabası. Herkes bağırarak konuşuyordu :muhaha:

Daha sonra amfilerin daha güzel konumlandırıldığı, akustik olarak daha iyi izolasyonlu, seslerin dağılmadığı bir stüdyoya gittik. Yine ses seviyesi problemi yaşadık ama en azından çaldığımı duyabildim. Ondan sonra metal çalmayı bıraktım :)

Özetle güzel, net, akustik bir ses arıyorsanız aracınızın izolasyonundan tutun da hoparlörlerin konumuna kadar çok fazla kriter var. R9 izolasyondan direk sınıfta kalıyor zaten. Ama yine de yapılabilecek en iyi şeyi arıyorsanız şunlar yapılabilir:

Hoparlör olarak önlere tiz ve midleri ayrı komponent takımı takmak şart. Tizler kesinlikle konsoldan dinleyiciye bakmalı. Mid hoparlörler kapılarda durabilir. Sesin ana kaynağı bu hoparlörlerden gelmeli. Daha sonra arkadaki boşluğu doldurmak gerek. Arka kapılara çok büyük olmayan koaksiyel hoparlörler takılabilir. Yine arka pandizota oval koaksiyel hoparlör takımı takılabilir ancak ses dengesi ağırlıklı olarak ön komponentlerde kalmalı. Arkadaki yolculara yazık. Ensesinin dibinde çalışan bir hoparlörden (mazoşist falan değilseniz) kimse hoşlanmaz.

Daha sonra bagaja çok düşük frekansları vermek için subwoofer takılabilir. Takılmaya da bilir bu tamamen sizin zevkinize kalmış. Şöyle anlatırsam daha iyi olur. Bas gitar sesini en iyi pandizot üstündeki büyük çaplı koaksiyel hoparlörler verir ve bütün araca dağılır. Ancak davul kicklerini daha iyi duymak istiyorsanız daha doğrusu hissetmek istiyorsanız subwoofer şart.

Bas sesler nerede olursa olsun bütün araca dağılır. Bu yüzden bagajdaki subwooferı duyabilirsiniz. Ancak tiz sesler direk dinleyiciye bakmalı ve aracın ses dağılımı en fazla ön tarafta olmalı ki sahne efekti oluşabilsin.

Tabi toplamda 6 hoparlörümüz ve 1 subwooferımız oldu. Bunları beslemek için de amfi kullanılmalı. Hiçbir teyp bu kadar hoparlörü sağlıklı besleyemez. Amfi ve kablo kalitesi de önemli ki sesler bozulmadan hoparlörlere ulaşabilsin. Ana ünite de kaliteli seçilmeli. Audiophile falansanız flac formatını oynatabilen teyplere bakılmalı. Onun dışında arşiviniz MP3 ise bütün şarkıların 320 kbps olması önemli.

Flac ile MP3 farkını herkes kolay kolay duyamaz. Çok iyi bir ses sisteminiz olmalı ki farkı duyabilirsiniz ancak flac formatında enstrümanlar daha tane tane seçilebiliyor ve baslar daha derin geliyor.

Edit: Yazım ve imla.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eki 28, 2015 5:02 am 
Kullanıcı avatarı

2+0 hoparlorden keyif alan biri icin senin bu yazdiklarin makale otesi olmus :) guzel bilgi veriyorsun Ali tebrik ederim

Sent from my iPhone using Tapatalk

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eki 28, 2015 6:06 am 

mertcan lafı ne tarafından anladın bilmiyorum :) neyse seni es geçiyorum ;)
anladım bir kaç hoparlor + amfi + subw. ihtiyaç olacak :) çok teşekkür ederim ..

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: