RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiye'nin İlk ve Tek Renault 9-11 Kulübü
Zaman: Cum Ara 19, 2014 1:35 pm

Tüm zamanlar UTC

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: Pzr Mar 17, 2013 9:49 pm 

Arkadaşlar istanbulda yaşayanlar bilir.
Dün felaket bi hava vardı kar, yağmur tipi fırtına bizim selimpaşa tarafında E5'de bile yollar çukurlu olduğundan küçük göletler oluşur belediyemiz sağolsun :)
Her neyse E5'de giderken alterlatöre bağlı olan açıktaki kayış ötmeye başladı ( genelde yağmurlu havalarda su alınca ses yapardı zaten vici vici diye pek aldırmazdım kuruyunca susardı )
Bu sefer çok şiddetli şekilde ses çıkarmaya başladı ara ara akü ışığı yakmaya başladı ses araba devirlendikce değişik bi hal almayada başladı.
Yakıt almak için durdum marşa bastım akü tamamen boşalmış çalışmadı neyse vurdurduk felan. Farlar zayıf sinyaller zayıf şekilde gittim eve kadar kayış felaket ötüyür değişik seslerde geliyor.
Kaputu açtım baktım kayış çok gevşemiş artık yuvasından felan oynamış elimde bastırınca birbirine değicek kadar 8-10cm kadar esniyor. Şarj da etmiyordu. o şekilde bıraktım arabayı daha da sürmedim.
Şimdi sıkıntım kayışı değiştirince geçer mi ? bu kayış ne kadardır ne kadara değişrilir zahmetli midir başka bişeye zarar vermiş olabilir miyim ? şuan aküsü boş arabanın.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Pzr Mar 17, 2013 9:51 pm 
Kullanıcı avatarı

alternator bakim istiyor rulman kesin degisir acmisken komurler degisir max.100tl masraf gorunuyor. ha devirdaimde sikisma varsa biraz tuzlu olur

2. kayis pahali degil kendin degistirebilirsin 2 adet 12-13 anahtar is gorur en siki sekilde sik kayisi zamanla gevser zaten alternatur yuvasi vardir orada somun iyi sikilmadiysa kaymada yapmis olabilir

suda konusu viewtopic.php?f=17&t=569&hilit=Alternat%C3%B6r+Kay%C4%B1%C5%9F%C4%B1+Kontrol%C3%BC%2CDe%C4%9Fi%C5%9Fimi

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Pzr Mar 17, 2013 10:13 pm 
Çakma Admin
Kullanıcı avatarı

sadece kayışı değiştirin bence düzelecektir...

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Pzr Mar 17, 2013 10:17 pm 
Kullanıcı avatarı

o kadar bollaşan kayış tabiki alternatörü çevirmediğinden şarj etmez ;) alternatör kayışı 10 TL. çok basit bir şekilde kendin değiştirebilirsin. ses kesilecektir. şarj olayı da çözülür. tabi arabayı bu şekilde kullanma yolda kalırsın akü biter :)

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Pzr Mar 17, 2013 10:20 pm 

dr.watson yazdı:
alternator bakim istiyor rulman kesin degisir acmisken komurler degisir max.100tl masraf gorunuyor. ha devirdaimde sikisma varsa biraz tuzlu olur

2. kayis pahali degil kendin degistirebilirsin 2 adet 12-13 anahtar is gorur en siki sekilde sik kayisi zamanla gevser zaten alternatur yuvasi vardir orada somun iyi sikilmadiysa kaymada yapmis olabilir

suda konusu viewtopic.php?f=17&t=569&hilit=Alternat%C3%B6r+Kay%C4%B1%C5%9F%C4%B1+Kontrol%C3%BC%2CDe%C4%9Fi%C5%9Fimi

Devirdaimda sıkıntı olsa hararet yapardı araba bi 10 km felan geldim o şekilde gerçi hava çok soğuktu ama hararet yine de 2. çizgiye bile gelmedi Fan felan açıyordu araba sıkıntı yoktu o konuda. hatta E5 de eve gelirken bi ara farlar felan canlandı aha dedim sarj etmeye başladı heralde sonra yine gitti. ben şöyle düşünüyorum;
Kayış fazla gevşedi sıyırdığı için alterlatörü çevirmiyor belirli devir aralığında biraz tutununca kayış biraz çeviriyor sarj ediyor sonra yine siyırmaya başlıyor. tabi bu sadece benim yorumum.
Devirdaimda sıkıntı olup olmadığını nerden anlarım peki ?
Bide bu işten en ucuz ne kadara çıkarım kömürler rulmanlar felan mecbur değişicek mi ?
Şu sıralar arabayı boyaya vericem diye sıkışığım

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Pzr Mar 17, 2013 10:21 pm 

mertcankarsi yazdı:
o kadar bollaşan kayış tabiki alternatörü çevirmediğinden şarj etmez ;) alternatör kayışı 10 TL. çok basit bir şekilde kendin değiştirebilirsin. ses kesilecektir. şarj olayı da çözülür. tabi arabayı bu şekilde kullanma yolda kalırsın akü biter :)

Akü bitti zaten başkan silecekler allahına yalvarıyor hava kötü çile çektim dün gece farlar zaten sadece kendini gösteriyor ben burdayım diyor önümü aydınlatma gibi eylemde bulunmadılar :D
Akü bitti bikez vurdurdum hiç stop etmeden eve kadar geldim :D

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Pzr Mar 17, 2013 11:20 pm 
Kullanıcı avatarı

diger konuda civata yok demissin bi civata uydurup yagda kopuklenme var mi birde su kabinda yag varmi bunlara bak.

eger dedigin gibi kayis bolsa dedigim bakimlar olasilik olarak kalir.

ha yok kayis gergin cevirmiyorsa bakim gerekir.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Pzt Mar 18, 2013 5:33 pm 

dr.watson yazdı:
diger konuda civata yok demissin bi civata uydurup yagda kopuklenme var mi birde su kabinda yag varmi bunlara bak.

eger dedigin gibi kayis bolsa dedigim bakimlar olasilik olarak kalir.

ha yok kayis gergin cevirmiyorsa bakim gerekir.

Kayış çok bol ben hatta kopmuş felan sandım da baktım kopmamış bayağı bollaşmış alternatörü sökmeden yuvadan çıkarılıcak kadar bol.

Hararetten korktum şimdi ya arabayı da 2 gündür çalıştırmıyorum şimdi inip bi yağına felan baksam su karışmış mı.
Anlarım heralde.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: