RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiye'nin İlk ve Tek Renault 9-11 Kulübü
Zaman: Cum Tem 20, 2018 10:06 am

Tüm zamanlar UTC

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 66 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: Çrş Ara 21, 2016 5:44 pm 

iyi akşamlar konu şu şekil motor yapılmadan öncede olan bir ses motor tam 4.500 devirde kükrüyor kabinde gibi ama ses motor sesi değil ses sanki içerde gibi motor şanzumanın saplaması eksikdi biri usta taktı ama yinede yok bi nebze azaldı gibi ama 4.500 de çok net ses içeri yıkılıyor gazı kesince o da kademeli azalıyor 5000 de de 4.500 göre az ama şöyleki 2 farklı broadway kullandım 5000 de bile aşırı sessizdi amacım hız yapmak motoru üzmek değil ama yaz günleri uzun yolda 4500 lerde gittiğim oluyor rahatsız ediyor egzozlarda motor yapılmadan komple değişti eski egzozdada vardı subap ayarı katologa göre yapılı 20 25 di geçen yıl ondada ses vardı şanzuman bakımdan geçti komple dağıldı motor da öyle ses nereden olabilir acaba konuya mehmette hakim konuya biliyor ses 4500 de zırıltı gibi ama derin bi zırıltı güçlü bir ses

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Ara 21, 2016 5:58 pm 

r9smt yazdı:
iyi akşamlar konu şu şekil motor yapılmadan öncede olan bir ses motor tam 4.500 devirde kükrüyor kabinde gibi ama ses motor sesi değil ses sanki içerde gibi motor şanzumanın saplaması eksikdi biri usta taktı ama yinede yok bi nebze azaldı gibi ama 4.500 de çok net ses içeri yıkılıyor gazı kesince o da kademeli azalıyor 5000 de de 4.500 göre az ama şöyleki 2 farklı broadway kullandım 5000 de bile aşırı sessizdi amacım hız yapmak motoru üzmek değil ama yaz günleri uzun yolda 4500 lerde gittiğim oluyor rahatsız ediyor egzozlarda motor yapılmadan komple değişti eski egzozdada vardı subap ayarı katologa göre yapılı 20 25 di geçen yıl ondada ses vardı şanzuman bakımdan geçti komple dağıldı motor da öyle ses nereden olabilir acaba konuya mehmette hakim konuya biliyor ses 4500 de zırıltı gibi ama derin bi zırıltı güçlü bir ses

hatırlıyorsan bu sesi bende sormuştum forumda bu ses bendede mevcut kaynağı ne bilmiyorum

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Ara 21, 2016 6:03 pm 

abi alındığından beri var bu ses nedenini buluruz inşallah abi egzoz komple yeni bogaz ve egzoz spirali yeni eski ikende vardı motor yeni kaldı ki benim krank taşlandı sizin krankınız sıfır şanzuman toplandı takıldı debriyaj seti yeni 1 yıl olmadı bile valeo

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Ara 21, 2016 6:04 pm 

motor kulaklarını aldığından beri hiç değirdin mi abi bizimkiler çok eskiler ondan mı acaba diye düşündüm kendi kendime

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Ara 21, 2016 6:07 pm 

r9smt yazdı:
abi alındığından beri var bu ses nedenini buluruz inşallah abi egzoz komple yeni bogaz ve egzoz spirali yeni eski ikende vardı motor yeni kaldı ki benim krank taşlandı sizin krankınız sıfır şanzuman toplandı takıldı debriyaj seti yeni 1 yıl olmadı bile valeo

bak bende egzosttan şüpheleniyordum çünkü paslanmış yer yer çürümüş delinmek üzere yaza değiştiririm diye düşünüyordum demekki sesin sebebi o değil birde manifolt var aklıma gelen benim manifolt bir kaç yerinden daha önce çatlamış ve kaynatılmış

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Ara 21, 2016 6:10 pm 

manifold benimde aklıma geldi güçlü yazıyor ve eski kaynak yok kaçırma yok bilmiyorum eğer manifolddan olduğuna emin olsam değiştirecegim ama bana değil gibi geliyor egzozu sırf onun için değiştirme abi sonuç hüsran olabilir

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Ara 21, 2016 6:13 pm 

geçenlerde dışarda sesini duydum ben kullanmıyordum sesi öyle güzel ki tiz bi ses var birde eskiden yoktu 3 bin devire kadar hele 2.500 devirde ses yok gibi motordan ama tam 4.500 devirde sanki motor arabanın içinde iyi bi titretiyor motor sesininin harici o zangırtı motor sesinin bastırıyor

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Ara 21, 2016 6:45 pm 

egzoz sesidir . yalnış montajlanmış vibrasyon yapan

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Ara 21, 2016 6:49 pm 

titretmede yaparmı abi

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Ara 21, 2016 6:51 pm 

İnşallah çözecegiz Allah razı olsun abi

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Ara 21, 2016 7:13 pm 
Kullanıcı avatarı

aracı ben de kullandım. çekişi vs ile gayet muazzam toplanmış. Ama Sametin de dediği 4500 civarında motor sanki ayağımızın altında gibi oluyor ve titremeyi iliklerinize kadar hissediyorsunuz o anda. İlk başta aklıma gelen benim de egzoz olmuştu ama sesi tam altımızda hissettiğimiz için egzoz olabilir demiştim. herhangi bi bilgiye dayanarak değil tamamen varsayımdı yani.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Ara 21, 2016 7:23 pm 

inşallah yarın öğlen sonu gösteriyorum sonuçları paylaşacagım

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Ara 21, 2016 7:24 pm 

Egzoz 3 parçadan oluşuyor.
1 manifolddan aşağı inen dirsek . üst tarafta manifoldla birleşen yerinde egzoz boğazı ve içinde contası bulunur.
2 dirsekten arka tekere kadar giden ve üstünde orta susturucu bulunan orta egzoz borusu.
3 arka tekerden tampondan dışarı çıkan arka susturucu.
Burda bir püf nokta var
Orta susturucuyla arka susturucunun birleşim yeri tam torsiyona paralel yani arabaya yatay şekilde bir konumu var bu birleşim yerinin.
Burası kelepçe ile birleştirildiği zaman birleşim yerinin esnemesini sağlıyor ve vibrasyon azaliyor. Eğer egzozcu bu kelepçeli olması gereken yeri kaynattiysa , taaa motordan arka tarafa tampona kadar uzun esnemeyen bir boru elde etmiş oluruz buda vibrasyonu artırıyor boruda hiç esneme olmadığından.

Egzozcularin yuzde 99.9 u bu ek yeri kelepçe ile değilde kaynatarak birleştiriyor.

Bende 2000 devir altında iğrenç bir zırıltı sesi vardı egzozda. Hiçbir yere temas etmiyorduda. Egzozcuya gittim taktirdiğim adama bunlar böyle olur demişti. Aynı Tofaş doğan zırıltısı gibiydi. Çok gıcık almıştım bu işten ama kabullenmiştir artık.

Geçenlerde egzozu kendi başıma söküp taka bilmem icin bir egzozcuya gittim bu kaynaklı ek yerleri söküp kelepçeli yapacaksın dedim. Ne gereği var dedi napacan dedi isteksiz davrandi. Bende sen dediğimi yap neyse parası verecek dedim kendi başıma söküp takabileceğimiz şekilde istiyorum dedim. Kelepçeler bikere isindimi buraya sokemezsin zaten dedi olsun dedim kafaya koymuştum. Neyse işte koyulduk bende girdim altına arabanin. İşi bitirdik neyse.
Sonra bir calistirdim o 1500 civarında gelen iğrenç zırıltı sesi kesilmişti. Meğerse egzozun ek yeri kelepçeli olunca esnemeye izin verip vibrasyon sesini azaltiyormuş.
Sizde sesi bir dinleyin motordanmi geliyor arabanin altındanmı?

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Ara 21, 2016 7:30 pm 

ayağım titremişti o gün ben sağ ön koltuktaydım yarın tanıdık egzozcuya götürüp gösteriyim tekrar aracın egzozu değişmedende aynıydı şimdi komple değişti yine aynı sesde hiç bir değişme yok sizdede yüksek devirde varmıydı 4500 de özellikle

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Ara 21, 2016 7:35 pm 

Bende yüksek devirde çok titremiyor fakat yoğun bi şekilde subap şakirtisi geliyor. 5500 devir yaparsam motorun ustundeki cıvatalar gevşiyor tekrar sıkmak gerekiyor vidaları devir yaptıktan sonra :)
Fakat siz araba çok titriyor diyorsunuz motor kulağı olabilir diye zannediyorum. Kulak kopmasa bile aşırı sert olması da arabayı titretir.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Ara 21, 2016 7:37 pm 

bizimki aşırı yumuşacak şöyleki bi kez el freni çekik manifolddaki ufak kaçagı bulmak için 1 e alıp yelkindirince epey esniyordu kulaklar epey eski sağ sol motor kulagı

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Ara 21, 2016 7:42 pm 

Arabaya binip hissetmedende anlaşılmıyor neden olduğu. Egzozcudan başlayın bir baktirmaya. Vibrasyon varmı diye.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Ara 21, 2016 7:49 pm 

ustayla test sürüşüne çıkarız bakalım yarın öğlen sonu gidecegim inşallah çözebiliriz

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş Ara 22, 2016 3:18 pm 

herkese iyi akşamlar selamun aleyküm bugün 11 17 arası 5 6 saat sanayideydim sanayinin markası en pahalısı ustaya götürdüm sesi dinlettim usta bindi teyitledi 4500 devirde olan ses önce egzozcuya gittim bişey çıkmadı adam şanzuman takozunu değiştirdi teklas marka ile üstündende teklas çıktı 09 üretim ayrıca aracın şanzuman takozunun beşige takılan 2 vida yerinde kılcal çatlak vardı kaynatalım dedi her ihtimale karşı oksijen kaynak ile güzel kaynatıldı teste çıktık sonuç hüsran motor takozları değişti teklas marka ile üzerindende teklas çıktı birisi teklas değildi eskimiş takozlar yenilendi ama ses gitmedi travese kadar baktı tüm vidalar takılı yok hava filtre kabı çıkarıldı benzinde marş yapıldı yok yine ses var motorunu usta çok beğendi önden kazası yok diye uğraştım dedi önden bir kazası var o da kaput kaydı far kırıldı değişti kaput ayarlandı kaputta panelde işlem yok boya yok kaputta sağ sol çamurlukta sadece bazı yerlerde sağ yada sol çamurlukta el kadar var egzozla uğraştık bulamadık sayın spring26 abim ismini bilmediğimden böyle hitap ettim ustaya peşinen şöyle sonuç alamazsam para vermem diye yoksa vida bile gevşettirme 270 lira harcadım sesi bulamadık

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş Ara 22, 2016 5:44 pm 

r9smt yazdı:
herkese iyi akşamlar selamun aleyküm bugün 11 17 arası 5 6 saat sanayideydim sanayinin markası en pahalısı ustaya götürdüm sesi dinlettim usta bindi teyitledi 4500 devirde olan ses önce egzozcuya gittim bişey çıkmadı adam şanzuman takozunu değiştirdi teklas marka ile üstündende teklas çıktı 09 üretim ayrıca aracın şanzuman takozunun beşige takılan 2 vida yerinde kılcal çatlak vardı kaynatalım dedi her ihtimale karşı oksijen kaynak ile güzel kaynatıldı teste çıktık sonuç hüsran motor takozları değişti teklas marka ile üzerindende teklas çıktı birisi teklas değildi eskimiş takozlar yenilendi ama ses gitmedi travese kadar baktı tüm vidalar takılı yok hava filtre kabı çıkarıldı benzinde marş yapıldı yok yine ses var motorunu usta çok beğendi önden kazası yok diye uğraştım dedi önden bir kazası var o da kaput kaydı far kırıldı değişti kaput ayarlandı kaputta panelde işlem yok boya yok kaputta sağ sol çamurlukta sadece bazı yerlerde sağ yada sol çamurlukta el kadar var egzozla uğraştık bulamadık sayın spring26 abim ismini bilmediğimden böyle hitap ettim ustaya peşinen şöyle sonuç alamazsam para vermem diye yoksa vida bile gevşettirme 270 lira harcadım sesi bulamadık

Bende sanayideydim bugün allahtan değiştirmemişim ben takozları kontrol etti usta takozların sağlam dedi oda bulamadı sesi bende çıktım sileceğin frezesini değiştirdim şanzıman-motor takoz kaynaklı olmadığına göre geriye manifolt egzost kalıyor benim o ses araç olduğu yerde durup gaz verdiğimdede var yani alt takımla alakalı bilya vs. olacağınıda sanmıyorum keşke birde manifoltu sorsaydınız ustanıza ben sormadan çıktım elektrikçiye sileceğü yaptırdım kışın 5 kuruş daha masraf etmek istemiyorum artık yaza allah kerim deyip bineceğim bu şekilde :unknown:

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 66 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4  Sonraki

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: