RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiye'nin İlk ve Tek Renault 9-11 Kulübü
Zaman: Cmt Nis 21, 2018 11:34 am

Tüm zamanlar UTC

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 21 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: Prş Eyl 07, 2017 8:36 am 

lpg tankının ayagını degistirmistim o zaman yoktu ama sonra sonra arbada yokus cıkarken araba doluyken bagaj tarafında bariz adamın genizini yakacak derecede benzin kokusu geliyo tank ayagının saplamalarını delerken cok ugrastılar depoya gitmemesi için benzin tertibatı yeni hortumlar filtre vs arka bagajdaki şamandiranin orada sağlam benzin kesicisi saglam neden oldugunu çözemedim ustaların bazıları benzin havalandıramsı diyor ama ilk aldıgımda böyle birsey yoktu yardımlarınızı bekliyorum??

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş Eyl 07, 2017 7:37 pm 

Aynı durum bende de var, gaz tankını yeniledikten sonra oldu diye düşündüm. Arabanın altına eğilip dikkatlice baktım ama tank için takılan saplamaların hiç biri denk gelmiyordu benzin deposuna. Aracım kaportaya girmişti, sökmüşlerdi depoyu ondan sonra mı oldu ondan da emin değilim. Az birşey bile yakıt olsa arabada buram buram kokuyor. Arka bagajdaki şamandırayı da kontrol ettik iyi gibiydi. Artık ortaya çıkmadığı için müsait zamanda usta ile indireceğiz aşşağıya tüm yakıt sistemini gibi.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş Eyl 07, 2017 8:05 pm 

bendede kokma işi vardı. çatlak hortum vardı değiştirdim. şamandra hortum girişi çatlaktı onuda yaptım. hala kokuyordu. sanırım en iyi çözüm depoyu ağzına kadar fullemek. pahalıya mal olucak ama kaçak nerde hemen bulunur.
şuan 99 bro var. oda depo kapağından kokutuyor. depo kapağının contasını değiştirdim. buseferde bi süre sonra fısssss diye benzin buharı kaçırıyor kapaktan. neyapacağımı bilemedim :kızgın:

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş Eyl 07, 2017 8:06 pm 

burakesk yazdı:
bendede kokma işi vardı. çatlak hortum vardı değiştirdim. şamandra hortum girişi çatlaktı onuda yaptım. hala kokuyordu. sanırım en iyi çözüm depoyu ağzına kadar fullemek. pahalıya mal olucak ama kaçak nerde hemen bulunur.
şuan 99 bro var. oda depo kapağından kokutuyor. depo kapağının contasını değiştirdim. buseferde bi süre sonra fısssss diye benzin buharı kaçırıyor kapaktan. neyapacağımı bilemedim :kızgın:

Kapaktan gelen koku içeriye doluyor mu? Çünkü öyle ise benim kapakta da sıkıntı var contası valan gitmiş kapak tutmuyor nerdeyse. Ama gelen koku sanki burnumun dibinde :D 20 TL yakıt alsam da kokuyor depo bomboş olduğu halde.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş Eyl 07, 2017 8:13 pm 

camlar açıken geliyor koku. özellikle ileri geri manevra yaparken. bide şeyi kontrol edin. depo şamandrasının denk geldiği yerdeki deliğin plastik kapağı var o kapak takılımı sizde? benim flashın o kapağı yoktu çıkmacıdan alıp takınca içeri kokmaz olmuştu...

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş Eyl 07, 2017 8:17 pm 

burakesk yazdı:
camlar açıken geliyor koku. özellikle ileri geri manevra yaparken. bide şeyi kontrol edin. depo şamandrasının denk geldiği yerdeki deliğin plastik kapağı var o kapak takılımı sizde? benim flashın o kapağı yoktu çıkmacıdan alıp takınca içeri kokmaz olmuştu...

Ustaya ayaküstü söylediğimde ilk önce ona baktı iyi durumdaydı. Hortumlar çatlamıştır belki, kaç seneden sonra ilkkez söküldü, özensizce söktülerse falan diye düşünüyorum. Bayağı ağır geliyor koku.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş Eyl 07, 2017 8:27 pm 

arka kolduğu yatırıp bakın bi tüpün altındaki delik kapalımı açıkmı?

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş Eyl 07, 2017 8:41 pm 

burakesk yazdı:
arka kolduğu yatırıp bakın bi tüpün altındaki delik kapalımı açıkmı?

orası kapalı plastik kapak ile

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş Eyl 07, 2017 10:08 pm 

ruladan kesipte verdikleri benzin hortumları kısa sürede çatlıyor. onun yerine Renault 9 benzin hortumu dediğiniz zaman verdikleri hortum daha dayanıklı. içinde keten veya fiber, elyaf tarzı iplikler yok tamamen kauçuk malzemeden. önceden hazır kesilmiş halde satılıyor bunlar. dikkat edin alırken dışı çok kalın içi çok ince.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cum Eyl 08, 2017 9:35 am 

Butun benzin bölümünu sokeyim diyorum usta ile, hortumlar depo falan. Tum hortumlari yenilerim, depoyu da temizlerim diye dusunuyorum.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cum Eyl 08, 2017 7:30 pm 

depo tarafı için alacağınız yeni hortumlar orjinalinden kalitesiz olabilir.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cum Eyl 08, 2017 7:34 pm 

Demekki cogu kiside bu sorun var

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cmt Eyl 09, 2017 3:42 am 
Kullanıcı avatarı

Bagajın içine koku veriyorsa depodan çıkan benzin hortumu veya havalandırma hortumunda çatlak veya bağlantı kopması olabilir. Binek Renolarda havalandırma borusu olmadığı için sadece benzin gidiş ve dönüş boruları çatlıyor ve bagaja keskin bir koku veriyor. Şamandıradan koku yapıyorsa boğazı mastiklenebilir. Kapak koku yapıyorsa(benim arabada yapıyor) kapağın boğaz lastiğinde yırtık, varsa değiştirilebilir.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Pzr Eyl 10, 2017 11:15 am 

ben kapak lastiğini değiştirdim buseferde fısss diye benzin buharı kaçırıyor depo kapağından buna nedersiniz?

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Pzr Eyl 10, 2017 3:30 pm 
Kullanıcı avatarı

Üstteki mesajda dolum ağzıyla kaportanın arasına geçirilen boğaz lastiğini yazmamışım. Fotoğraftaki R12 için olmakla birlikte diğer arabalarda da değişik şekillerde vardır. Yırtıldığında bagaj içine koku verebilir.

Resim

Benzin depo kapaklı yaylı olduğu için basıncı atar. Her depoda havalandırma oluyor mu bilmiyorum. Mesela benim arabanın deposunda havalandırma yok. Hatta pompadan gönderilen benzinin tepmesini önleyen boru bile yok. Eğer sizin arabalarda dışarı açılan bir havalandırma varsa körlenmiş olabilir veya tıkanmış olabilir. Yoksa buharı atacak tek yer kapak.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Pzr Eyl 10, 2017 9:32 pm 

Renault 9 11 lerin havalandırması yok önceden sahibi olduğum flashın ve şuan elimizdeki broadwayın depolarını daha önce söktüm inceledim. her ikisindede sistem aynı.
şamandrada 4 adet hortum girişi var bunlardan 2 si motora gidiş ve geri dönüş.
diğer 2 giriş ise
biri kalın hortuma bağlı diğer ucuda dolum borusuna bağlanıyor depo kapağının hemen altından. bu kalın hortum, dolum yapılırken deponun üst kısmında kalan havanın hortum vasıtası ile dolum borusunun ağzından atılmasını sağlıyor.
diğeride kapalı tüp içerisinde bulunan şamandranın havalandırması. ( çalkalanmalarda ibre hareket etmesin diye şamandra dikey silindrik tüpün içerisinde. tüpdeki benzin seviyesi ile depodaki benzin seviyesi aynı hizaya gelsin diye bu şamandranında havalandırması var) ve bu havalandırma hortumuda depo kapağının hemen altında dolum borusu ile birleşiyor.

yani incelemelerime göre deponun depo dışı ile alakalı bir havalandırması yok.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Pzt Eyl 11, 2017 4:18 am 
Kullanıcı avatarı

O zaman buharı kapaktan atıyor. Eski lastik çok yıprandığı için belki daha önce de buhar atıyordu ama ses yapmıyordu.

Bazı arabalar için depoyu doldururken pompa atarsa doldurmaya devam etmeyiniz. Tahliye borusundan fazlasını atar derler. Dışarı açılan bir havalandırma derken öyle bir şey düşünmüştüm.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Pzt Eyl 11, 2017 11:04 am 

kapaktan atarsa atar yoksa başka yerden atmaz. havalandırma hortumlarında kaçak olmadığı sürece. tahliye borusu falanda yoktur bu arabalarda.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Pzt Eyl 11, 2017 11:18 am 

Evet benzin kapağının oradaki contanın işi bitmiş sanırım. Çekince geliyor kapak falan kilit tutmuyor. Aynı şekilde bagajı açınca çok keskin yoğun bir koku oluyor.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cum Eyl 22, 2017 1:06 pm 

bizim 99 RN de benzin deposu koruma sacı yok. acaba ondanmı. egzoz borusunun sıcağı deponun yan yüzeyini ısıtıyor.
99 model rn si olan biri bakabilirmi acaba benzin deposu koruma sacı varmı diye.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 21 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: