RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiye'nin İlk ve Tek Renault 9-11 Kulübü
Zaman: Prş Eki 18, 2018 6:42 pm

Tüm zamanlar UTC

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Şamandıraya itimat edilir mi?
MesajGönderilme zamanı: Prş Haz 02, 2016 7:08 pm 
Kullanıcı avatarı

Arabayı aldığımda LPG tankı arka dingil yönünde, yatay yerleştirilmişti ve göstergesi gerçeğe çok yakın değerler veriyordu. Çalkalanmalardan etkilenmiyordu. 32 litrelik silindir tankla devam ediyorum.

Muayenede sehpa davası yüzünden, son susturucu hizasına diklemesine yerleştirildi. Eski yeri eşik gibi olduğundan sehpa oturmuyordu. Önceki tanktan aldığım randımanı alamıyorum. Gaz alırken tankın %80 dolmasına izin verse kemiksiz 25 litre alması lazım. Pompa 17 küsür litreye gelince atıyor. Bagaj kapağına çökersem birkaç lira daha alıyor. Eski depoda 50 liraya kadar dolarken bunda 35 lirayı zor görüyor.

Rampa inerken ışığın birini söndürüyor. Viraj dönerken de keza lambalar dans ediyor. Arabanın arkası yüksek olduğu için hatayı mazur görüyorum. Minibüsü sanayiden alacağımız gün işler değişti.

Yakıt alınca günlük kilometre sayacından menzil tahmin ederim. Parça yakıt alınca sayacı sıfırlamadım ve 180km tahmin ettim. 215km olduğunda lamba kırmızıya dönmemişti. Sabahtan işimizi halledince sanayiye gitmeden evvel eve dönerken sol şeridi kapatıp gazı dipledim ve araba yığıldı. Kısa sürede hızlanmaya devam edince elektrik kablolarında arıza olabilir diye düşündüm.

Evden sanayiye giderken de rampaları boşta inip sakin ilerledim. Sayaç 240km oldu ve ışık kırmızıya dönmedi. Sanayideki istasyona yaklaşınca araba yine yığıldı, tekledi ve bu sefer stop etti. Araba çok zor çalıştı ve gösterge sönüp kırmızıda kaldı. İstasyona güç bela yanaşabildim. Zorlamayla 28 liraya depoyu doldurabildim.

Şamandıra takılı kalabilir mi? Takılı kalırsa nasıl serbest bırakılır? Soru içinde soru olacak ama depoyu doldurunca arabanın çekişi değişiyor. Yarım deponun altına düşünce inleyerek gövdesini çekmeye çalışıyor. Bunu nasıl açıklayabiliriz?

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cmt Haz 11, 2016 6:53 am 
Çakma Admin
Kullanıcı avatarı

Sondan başlayayım

LPG deposu içinde gaz tamamen bitine kadar basınç değişmez, hep aynı kalır. O yüzden depo azaldıkça aracın çekişinin düşmesi hiç mantıklı değil.
bu bana LPG deposunun takılırken şamandıra yönüne dikkat edilmediği sonucunu çıkartıyor. Normalde bir yay şeklinde depo içinde şamandıra hareket eder, yörüngesi tam şu şekilde olur ")"

Depoyu takarken şamandıra bu yörüngeyi takip edemeyecek şekilde kendi ekseni etrafında sağa veya sola daha yatık takıldıysa bu sefer şamandıra tam tavana ulaşamadan dolmuş gibi yakıt alımını keser, Normalde silindir depoyu bir saat kadranı gibi düşünürsek saat 12 noktasına şamandıra değdiğinde yakıt alımı duracakken saat 3 noktasında kesiyorsa demekki depo aynı eksende takılmamış.

Bu durumu düzeltmek için depoyu tablaya takarken taban noktası önceki gibi olacak şekilde denk getirip takmak lazım. Benim aklıma bir tek bu geliyor.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cmt Haz 11, 2016 2:06 pm 
Kullanıcı avatarı

Şamandıra tasarımına bakınca yerine oturdu. Şamandıranın olduğu sistem tankkın ortasına bağlanıyor fakat şamandıra tankın ortasında kalmıyor. Çubuk şamandıraya kadar düz giderken sağa dönerek şamandıraya giriyor. Buna göre benim arabadaki şamandıra tankın sağında kalıyor. Arabanın arkası lastik takozlarla yükseltildiği için kotu daha düşük olan sol çamurluk tarafında çalışıyor. En iyi çare denk gelince arka takozlardan kurtulmak.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cmt Haz 11, 2016 2:30 pm 
Çakma Admin
Kullanıcı avatarı

Yükseltme takozu bu kadar sapıttırmaz

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz