RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiye'nin İlk ve Tek Renault 9-11 Kulübü
Zaman: Pzt Tem 16, 2018 12:22 pm

Tüm zamanlar UTC

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 19 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: Pzr Ara 17, 2017 3:36 pm 
Kullanıcı avatarı

Merhaba, bu konuyu uzun zamandır açmak istiyordum ama bir türlü fırsat bulamadım. Nihayet açıyorum :)
Platin ve meksefe değişim aralığının 2 haftaya kadar inmesiyle bu projeyi yapma kararı almıştım. Piyasada artık kaliteli platin ve meksefe bulamıyoruz, aldığımız malzemelerin de ömürleri kısa oluyor. 2017 başından mayıs ayına kadar 4-5 kere platin meksefe değişimi yaptık. Asıl sıkıntılı olan meksefe fakat meksefe giderken yanında platini de götürdüğü için her defasında ikisini birden değiştiriyoruz :(
Tabi her değişim için malzeme ve işçilik 50TL gidiyor :)
En son değişimden 2 hafta sonra tekrar ilk çalışma, rölanti bozukluğu vb baş gösterince araştırmalara başladım. Yabancı bir siteden bulduğum ve kullananların olumlu dönüş yaptığı eski bir devre şemasını toleransı daha yüksek şekilde modernize ettim ama asıl amaç piyasada bulamadığım malzemeleri bulunabilen malzemelerle güncellemek :D

Projeye geçelim;
Proje: Eski Tip Platinli Ateşlemeyi Platin Kumandalı Transistörlü Ateşlemeye (Yarı Elektronik Ateşleme) Çevirme
Araç: 1993 Renault 9 Spring
Ateşleme Sistemi: Renault 12 Platinli Klasik Ateşleme Sistemi
Açıklama: Devrenin M1 ucu kontak açıldıktan sonra +12V alan bir yere bağlanacak, ben bobine gelen +12V kablosuna bağladım. M2 ucu bobinden platine takılan kablonun yerine takılacak ve platinle bobin arasında ki eski bağlantı iptal edilecek. M3 ucu Bobin üstünde ki – işareti olan tarafa bağlanacak. M4 ucu nötr uçtur, şase üstünde müsait bulduğunuz yere bağlayabilirsiniz.
Distribütörde ki meksefe iptal edilecek. Artık meksefenin görevini devremiz yapacak. Platin üzerinden ise platinin açılıp kapanmasını anlamak için çok küçük miktarda akım geçiriliyor, önceden 5 Ampere kadar akım geçiyordu. Artık platinimizin tek görevi ateşleme zamanını belirlemek yani kumanda :D
Devrede ki R3 R4 R5 dirençleri biraz ısınır bu normaldir. Yine de devre elemanları üstünde hava sirkülasyonu sağlamak için küçük bir fan kullandım ve farın üstünden doğru soğuk hava çekmesini sağladım. Bu şekilde Mayıs ayından beri kullanmaktayım. Yazın Amasra’da deniz kenarında, asfalt eriten sıcaklıkta, yağmurlu günlerde, uzun yolda, şuan Ankara’nın ayazında vs deneme fırsatım oldu ve hiçbir zaman ilk çalışma problemi ve diğer problemleri yaşamadım. Araç 7 aydır (10Bin KM’den fazla) platin meksefe daha yeni değişmiş gibi çalışıyor. Ayrıca alt devirler ve üst devirler hissedilir derecede canlandı, çekiş arttı ve yakıt tüketimi de azaldı.
Devre Şeması;

Resim

Yapım Görüntüleri;

Resim

Bu devreye kullanmadığım bir adaptörün dış kasası tam oldu :)

Resim

Bir de fan ekledim

Resim

Araç üzerinde ki görüntüler;

Resim

Nötrü vakum topunun altından aldım :D

Resim

Kaput içi de baya kirlenmiş :Rose:

Resim

Son olarak soğuk hava girişi için farın üstünden boru yaptım. Borunun yağmurlu havalarda vs eger su alırsa devreye su gitmesin diye kalın telden iskelet oluşturdum ve dışına kumaş geçirdim :)

Resim

En son olarak bir süre test ettikten sonra kabloları toparladım :D
Maliyeti elimde olan malzemeleri de kullandığım için ve işçilik bana ait olduğu için 30TL. Normalde de malzeme fiyatı 50TL’yi geçmez.
Eski tip ateşleme sistemi kullananlara kesinlikle tavsiye ederim.

En son MeHMeT-INC tarafından Prş Mar 22, 2018 5:57 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Pzr Ara 17, 2017 3:53 pm 
Kullanıcı avatarı

Eline emeğine sağlık Mehmet gerçekten çok güzel olmuş.
Sen PCB yi bilerek büyük yaptın galiba notebook adaptör kutusunun icinde oynamasını önlemek için.
Birde işi tam anlamı ile cozemeyen arkadaşlar için devre şemasını basit bir şekilde çizip koyarsan çok daha güzel olur.
Hatta T1 transistörunden bir tane daha koyup paralellersen ısınma sorunu olmaz diye düşünüyorum.
Ben zamanında motorola S2000 transistöru ile yapmıştım benzer bir devre kibrit kutusu kadardı. İçine termal macun doldurduğum alüminyum bir kutunun içine sokmustum fana falan gerek yoktu. Hatta hala kullanıyor yaptığım araç.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Pzr Ara 17, 2017 8:05 pm 
Kullanıcı avatarı

Tesekkur ederim Ahmet abi
Bunu yazmaya bile anca zaman buldum, bilgisayarim ofiste oldugu icin evde ki eski bilgisayarda paintte hazirladim şemayi :D Gerci daha basit nasil hazirlanir anlamadim ama :)
Fani da yazin uzun yolculuklar yapacagimiz icin takmistim sıkıntı yasamayalim yolda diye. Kafam rahat oldu iyiki de takmisim

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Pzt Ara 18, 2017 4:51 am 
Kullanıcı avatarı

Eline sağlık kardeşim mükemmel

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Pzt Ara 18, 2017 7:57 pm 
Kullanıcı avatarı

Eyvallah Samet :) elimden geldigince biseyler yapmaya calistim iste

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal Ara 19, 2017 6:46 am 
Kullanıcı avatarı

O fan belli süre sonra çalışmaz duruma gelir. Isınmayan, su geçirmeyen kapalı kutu bir devre tasarlarsan daha uzun ömürlü olacaktır :good:

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal Ara 19, 2017 12:50 pm 
Kullanıcı avatarı

Devreye zarar verecek kadar bi isinma yok zaten. fan calismasa da pek onemli degil. Ben biraz garantici oldugum icin fan takmistim

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal Ara 19, 2017 9:12 pm 
Kullanıcı avatarı

Bence yağ dolu plastik bir kavanoza koy hem isinmaz hemde paslanmaz ;-)

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Pzt Ara 25, 2017 7:24 am 

Sen nasil bir kralsin yahu! :yehu:
15 gündür böyle kullanilip olumlu sonuc alinmis bir şema ariyordum.Adamsin adam! Çok sağol. Hemen deneyeceğim.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Pzt Ara 25, 2017 9:55 am 
Kullanıcı avatarı

Majesteleri yazdı:
Sen nasil bir kralsin yahu! :yehu:
15 gündür böyle kullanilip olumlu sonuc alinmis bir şema ariyordum.Adamsin adam! Çok sağol. Hemen deneyeceğim.

Estağfurullah hocam :D yardımcı olabildiysem ne mutlu

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Pzt Ara 25, 2017 9:57 am 
Kullanıcı avatarı

Yazmayı unutmuşum şimdi farkettim;
resimlerde görünüyor ama yine de yazıyım, transistör T2 için metal soğutucu gerekiyor, o da ucuz bir malzeme ve kolay bulunur

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal Ara 26, 2017 4:17 pm 

Efsane proje :)

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Pzt Oca 01, 2018 5:15 am 
Kullanıcı avatarı

Bu şemayı kaydedeceğim. Başka yerden bulduğum devrede direnç değerleri birbirinden çok farklıydı. Hatta birkaç ohmluk taş direncin yandığı gibi yazılar okumuştum. Devremi slim kasa power supply içine yerleştirdim ve fazlalığı tıraşladım. Yaklaşık bobin ebatında olacak. Büyük soğutucu kullandım. Elimdeki devreden randıman alamazsam bu devreyi yaparım.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Pzr Mar 18, 2018 3:23 pm 
Kullanıcı avatarı

Bugün springe bakım yapılırken platini de kontrol ettirdim. 15Bin km oldu ve platinde en ufak bir sıkıntı yok :keş:

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Pzt Mar 19, 2018 9:09 am 

mehmet abi hala forumdaysan ben bu semayi kullanmak istyorum yani devreyi semadan fazla anlamdim bana hangi parcalri kullanacagimi soylrrsen veya bi elle cizilmis sema atarsan cok guzel olur 05412641574 burdan ulasirsan sevinirim abi

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Mar 21, 2018 6:53 pm 
Kullanıcı avatarı

yilmaz_cbn yazdı:
mehmet abi hala forumdaysan ben bu semayi kullanmak istyorum yani devreyi semadan fazla anlamdim bana hangi parcalri kullanacagimi soylrrsen veya bi elle cizilmis sema atarsan cok guzel olur 05412641574 burdan ulasirsan sevinirim abi

Merhaba hocam bu şemayı olabildiğince açık bir şekilde hazırladım. Eğer anlamadığın yer varsa sorabilirsin. Aslında şemayı bir elektronikçiye götürürsen çok daha sağlıklı olur.
Piyasada bulman zor olan parçaları internet üzerinden alabilirsin (aşağıya yazdım) diğer malzemeler çoğu elektronikçide vardır.
BU941P transistör;
https://www.arkotekelektronik.com/bu941p-to-218-21173
2N2219A transistör;
https://www.arkotekelektronik.com/2n2219a-to-18-589
1N4007 diyot;
https://www.arkotekelektronik.com/1n4007-do-41-4343
100V 1W zener;
https://www.arkotekelektronik.com/bzx85c100-100v-1w-zener-diyot-do-41-302

Kondansatörün aynısını bulman şart değil 220nf olması ve 300V üstü olmalıdır Elektronikçilerde kolayca bulabilirsin. Mesela;
https://www.direnc.net/220nf400v-damla-tip-polyster-kondansator

Tek kargoda gelebilmesi için çoğunu aynı siteden bulmaya çalıştım. Kolay gelsin

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş Mar 22, 2018 8:19 pm 

Hocam merhaba bazı sorularım olacak

1) Açık şemada ki gibi mi bağlantı yapıp delikli pertinaks kuracağız çünkü M2 linyesi arasında boşluk var M1 linyesi hepsi bağlı orası kafamı karıştırdı gibi .. yoksa açık şemada ki gibi delikli pertinaks devreyi kurayim mi ?
1)a) Bu devreye kullanmadığım bir adaptörün dış kasası tam oldu dediğiniz yerde bir fotoğraf var devre şeması orada 2 adet ince direnç ve 3 adet kalın direnç var onların bağlantısını soruyorum

2)M2 ucu bobinden platine takılan kablonun yerine takılacak ve platinle bobin arasında ki eski bağlantı iptal edilecek. demişsiniz bu uç nerede bobinin ortasında ki kalın kablodan ek alınmışta distribitör giden tek ince bir kablo var omu oluyor burayı da biraz açar mısınız

3) plantin meksefe felan bunları çıkaracaz mı bir yerden yoksa bu devre elektrik kablo bağlantısı ile bitiyor mu

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cmt Mar 24, 2018 2:32 pm 
Kullanıcı avatarı

Muzaffer yazdı:
Hocam merhaba bazı sorularım olacak

1) Açık şemada ki gibi mi bağlantı yapıp delikli pertinaks kuracağız çünkü M2 linyesi arasında boşluk var M1 linyesi hepsi bağlı orası kafamı karıştırdı gibi .. yoksa açık şemada ki gibi delikli pertinaks devreyi kurayim mi ?
1)a) Bu devreye kullanmadığım bir adaptörün dış kasası tam oldu dediğiniz yerde bir fotoğraf var devre şeması orada 2 adet ince direnç ve 3 adet kalın direnç var onların bağlantısını soruyorum

2)M2 ucu bobinden platine takılan kablonun yerine takılacak ve platinle bobin arasında ki eski bağlantı iptal edilecek. demişsiniz bu uç nerede bobinin ortasında ki kalın kablodan ek alınmışta distribitör giden tek ince bir kablo var omu oluyor burayı da biraz açar mısınız

3) plantin meksefe felan bunları çıkaracaz mı bir yerden yoksa bu devre elektrik kablo bağlantısı ile bitiyor mu

Merhaba elimden geldiğince cevaplama çalışayım;
1. soru için: Aynen şemada göründüğü gibi yan yana görünen 5 direncin üst tarafında ki uçlar birbirine bağlıyken alt taraftaki uçlardan ince olan iki direnç M2'ye bağlı diğer üç direnç T1 transistörüne bağlanmaktadır.
2. soru için: Bobinin ortasından çıkan kalın kabloya herhangi bir işlem yapmayacağız yanlış anlaşılmasın. Bobinin - ucundan platine bağlanan bir kablo var, o kabloyu platinden çıkarıp izole bantla ucunu kapatın. Devrenin M2 ucundan çıkan kabloyu platine bağlayın.
3. soru için: Distribütörden meksefeyi tamamen çıkarın.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Pzt Mar 26, 2018 8:07 pm 

Peki hocam teşekkür ettim deneyeceğim sorun olursa yazarım :mrgreen:

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 19 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz