RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiye'nin İlk ve Tek Renault 9-11 Kulübü
Zaman: Prş Eyl 20, 2018 4:03 pm

Tüm zamanlar UTC

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: Sal Mar 27, 2018 9:39 pm 

İyi günler değerli dostlar. 250.000 kmde c2l kodlu 1600cc karbüratörlü r19 (fairway ile aynı motormuş) arabam 10w40 yağ kullanıldığında aşağı yukarı 1000 km de 750-800 gr kadar eksiltiyor. Şu an motorda 10w40 yağ vardır. Geçen yaz elf 20w50 varken 1000 kmde 400-500 gr civarı eksilme olmuştu. Kış şartlarından dolayı 10w40 mecburen yöneldik. Bugün motor sıcakken ve rölantide çalışırken yağ kapağını açtım bayağı üflüyor. Çok minik damlalar şeklinde dışarı yağ da atıyor.küçük bir bezi tek kat halinde üstüne koyunca alttan rüzgar esiyormuş gibi kaldırıyor. Yalnız dumanlı-isli-buharlı bir üfleme değildi. Kapağı kapattım ve yağ çubuğunu çektim. Yağ çubuğunun takıldığı ve kartere inen borudan ne hava ne buhar ne üfleme hiç bir şey yok.Bu da iyi mi-kötü mü onu da bilmiyorum.
Devamlı bir duman atma yok ama ara ara oluyor. Keşke ezgosu beyaz bir peçete kapayım baksaydım. Kartere baktım alttan tüm yağ kaçağı var yalnız park olduğu zeminde yağ damlası filan da yok. 3 gün önce, tahminen 15000 km önce taktığım bujleri bi söküp bakayım dedim. 1. ve 4. buji siyah kurum bağlamış şeklindeydi. 2. ve 3.buji ise hafif kurumlu ve yağlıydı. Neyse deyip hepsini tel fırça ile temizleyip, nerdeyse yeni gibi yapıp taktım. Araba tahmin edileceği üzere daha stabil çalıştı buji bakımı hissettirdi kendini. Yağ değişimi de geldi. İlk kez mbil 10w 60 yağı kullanacağım. Beklentim 10w60 dan daha az yağ yaktırması, dolum ağzından üflemeyi azaltması, buji yağlanmasını kesmesi, az da aracın performansını artırması vs. vs. İnşallah diyelim.
Özetle bu arabaya ne yapabiliriz.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal Mar 27, 2018 10:43 pm 

piston ve gömlek değişecek eğer aşınmışsa subap ve subap gaydıda değişecek. ondan sonra yağ eksiltme üfürme olmaz

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Mar 28, 2018 11:57 am 

Bu durumda 10w60 yı deneyip bakalım sorunu ne kadar erteleyeceğiz.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cum Mar 30, 2018 12:11 pm 
Kullanıcı avatarı

Belirtiler ufak ufak motorun sökülme zamanının geldiğine işaret ediyor.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: